gen hierheen ter bedevaart; en zoo snel was de aanwas, dat de zelfde bisschop Huibert de plaats met muren deed omringen en er zijnen zetel vestigde. Sedert breidde de stad zich meer en meer uit, en had in den loop der tijden, vooral in de middeleeuwen, veel leeds te verduren door de bloedige twisten tussehen de bisschoppen en hunne onderhoorigen. Later werd Luik meer dan eens bestormd en ingenomen , totdat het in 1794 onder de republiek, als hoofdstad van het departement de 1'Ourthe, bij Frankrijk werd ingedeeld. Algemeen bekend is het, hoe ijverig de Luikenaars in 1830 deel namen aan den Belgischen opstand. Nog heden noemt men hen, te regt of ten onregte, weinig te vertrouwen en valsch.

Onze weg voert ons weder voorbij het standbeeld van straks; het staat voor een groot gebouw, de universiteit, in 1817 door Willem I gesticht, en is van brons gegoten. Het stelt den beroemden componist Grrétry voor, die hier in 1741 geboren werd. Opmerkelijk is het, dat van de vijfhonderd studenten, die aan deze hoogeschool door veertig hoogleeraren in de wijsbegeerte, natuurkundige wetenschappen, geneeskunde en regten onderwezen worden, de helft juristen zijn. Is het wonder, dat België advokaten en regtsgeleerden bij honderden , en mannen, bekwaam in de overige vakken, slechts bij dozijnen telt?

De Place de VUniversité ligt aan den linkeroever der Maas. Een korte rit, en de koetsier houdt een oogenblik zijne paarden in, midden op een der bruggen, die naar de overzijde voeren, en vergunt ons een blik te werpen op de rivier, die hier met schepen als bezaaid is. Doch het zijn niet de prachtige zeekasteelen met die ranke masten en met vlag en wimpels getooid, die bij Rotterdam de wateren der Maas doorklieven; neen, zwart en lomp zijn deze schepen, geschikt tot vervoer van ijzer en steenkool: hier heerschen de norsche goden Vulkaan en Pluto; ginds Neptunes, en vooral de vlugge Merkuur.

Na dat wij een der tien voorsteden van Luik zijn doorgereden , langs tallooze inrigtingen van industrie, wordt het minder levendig; maar hoe meer verwijderd, des te schilder-

1*