aehtiger doet de stad zich op. Al die huizen, torens en kerken zijn tegen of op den top der bergen gebouwd; de citadel ligt aan den linkeroever, ter hoogte van bijna vijfhonderd voeten. Onze paarden zijn snel ter been, echte Ardenners van een onverbasterd ras; zij draven hard, en huizen, heuvelen, bosch- en boomgroepen wisselen elkander af. Nog meer berg- en rotsachtig moge de streek worden, doch eentoonig zeker niet: hier is het eene oude hut, daar eene werkplaats van wapensmeden, die er lustig op loshameren, of eene steenbakkerij, waar men op het nabijgelegen erf bezig is met de lichtroode aarde te vormen en die luchtig opstapelt, om te droogen, dat onze aandacht boeit, of wel de huizen verzamelen zich tot een dorp. Het eerste, dat wij doorrijden, heet Grifnés; dan volgen nog Chaignés en Yaix sur Chiffiemon.

Sedert een uur ongeveer, dat wij Luik verlieten, zijn ons weinig voetgangers en slechts enkele voertuigen van een ellendig maaksel ontmoet. De weg langs een riviertje — ik meen de Ourthe, die zich te Luik met de Maas vereenigt — schijnt weinig bezocht, en toch is zij effen en hard, en lokt tot een rijtoertje uit. Het schijnt dat de bodem hier meestal rotsachtig is; want regts van ons rijzen de bergen tot eene aanmerkelijke hoogte, en vertoonen zich vaak als een met ruigte begroeide bouwval, en aan de overzijde van den stroom stijgen de kalk- en granietlagen nog meer en somtijds loodregt op. Nu eens zien zij er bar en woest uit, doch meestal zijn ze in welig groen gehuld, en vooral aan den voet met boomen bezet.

Niet ver van het laatste dorp ligt de badplaats Chaudfontaine.

Schoon wij niet herwaarts zijn gekomen om van eene ingebeelde kwaal of van overtollig geld verlost te worden, zullen wij hier toch een uurtje toeven, om eens te zien hoe het op zulk eene plaats al toegaat. Wij hebben zoo dikwijls gehoord, en vooral in de couranten gelezen, van de wonderlijke krachten der heete en koude water- en modderbaden, — van de heilzame genezingen van ellendige lijders, daar geschied (van de niet herstelden wordt wijselijk ge-