leidde hem en lokte hem in nadeelige speculatiën. Het kantoor geraakte in déconfiture; doch de commanditaire geldschieters, meest leden van de familie, reddeden het van een faillisement. Zij onderzochten zijne gangen; en het resultaat was, dat men hem helpen zou, maar dat hem de pin op den neus werd gezet: zij zouden hem namelijk alleen helpen, wanneer hij van zijne ligtzinnige betrekking bepaald afstand deed, en zorgvuldiger voor de zaken zorgde, door op het kantoor steeds tegenwoordig te zijn. Verder werd hem aangeraden om naar eene solide echtverbindtenis uit te zien, waartoe wel gelegenheid zou wezen, als hij nu en dan weder de huiselijke partijtjes zijner vrienden en familie bijwoonde, in plaats van zijne avonden in losbandigheid te slijten.

//Hij moest in een zuren appel bijten; maar de kwaadste beet, het afscheid van zijne Nanette, nam een lid zijner familie over; deze, die ook niet zonder ondervinding de wereld had doorloopen, wist hoe moeijelijk het viel om zich van zekere liaisons te ontdoen, en dat dit niet dan met geldelijke opoffering, zoo al, kon plaats vinden. Hij gaf zijnen advokaat den last om dat kluwen af te haspelen, dat nog al vlot ging, toen Nanette hoorde dat haar sinjeur in zijne vrijgevigheid was beperkt, en zij eens vooral eene som kreeg, die haar in het bezit stelde van ƒ 400 a ƒ 500 rente, hetgeen haar met de vroeger geschonken gelden in de gelegenheid stelde om als eene burger jufvrouw stilletjes te leven. Velen zullen zeggen: Waartoe nog zoo veel geld aan eene caprice verkwist? Het is waar; maar als men nog voor Jupiter kan spelen, is het beter het goud in den schoot van die Danaë's te werpen, dan ze door verwerping tot Megaeren te maken. Het oude Hollandsche spreekwoord zegt reeds : // Als liefde verkeert in haat, dan is het een duivelsch kwaad," en bij het buitenshuiszetten der liefde moet men de deur voor den haat niet openlaten. Het is al erg genoeg om, wanneer men den maagdelijken toestand van een fijnen porseleinen kop verbroken heeft, die aaneen te lijmen, ten einde het schijnbaar nog een degelijk voorwerp blijve, en beter dan dat men het vertrappe en vergruize. Menigeen, die anders handelde, heeft dit te laat beklaagd en zich aan de scherven gekwetst.

//Onze vriend dan was van zijn Nanette, bongre malgré,