der om, pakt met zijne krachtige vuisten de vier mannen, die op den muur stonden, en werpt hen in den burghof neder, waar zij door de smeden ontvangen werden. De strijd in den hof duurde niet lang. De soldeniers van den bisschop waren door den plotselingen val bedwelmd of gekwetst; zij werden derhalve weldra overweldigd. De overigen, die zich buiten bevonden, namen door de geopende stadspoort de vlugt, en niet lang daarna hoorde men, dat de ruiters zich snel verwijderden.

Des morgens was er eene groote vreugde in de stad over de redding der gravin. De gevangenen werden op bevel van den graaf naar Bentheim gevoerd tot onderzoek en straf; waarin deze laatste bestaan heeft, meldt de overlevering niet. De gravin was zeer dankbaar jegens de smeden, en vertrouwde hun de bewaking van den burg Altonatoe, zoolang zij zich daar zou ophouden.

Het smidsgilde vierde sedert jaarlijks dien dag door een vrolijk maal, en de burgers benoemden op St. Peter van het volgende jaar Yan der Becke, uit erkentenis voor zijne dappere daad, tot Klolchen, dat is tot voorspraak van de burgerij van Schuttorf.

II.

De vorst-bisschop van Munster werd hoe langer hoe boozer, omdat de gravin zijne geheimste plannen op het spoor kwam en verijdelde. Doch hij was de man niet, die iets ondernam, zonder het met ijzeren standvastigheid door te zetten ; hij deinsde derhalve ook voor geen middel terug, dat hem tot zijn doel voeren kon. De gravin zou in zijne magt komen, het mogt kosten wat het wilde; alleen wilde hij den schijn vermijden, alsof er eenige gewelddadigheid van zijne zijde in het spel was. Daarom loochende hij ook openlijk, dat hij iets van den aanval op" den burg Altona geweten had, of dat deze door zijn toedoen geschied was.

Kort na de mislukte overrompeling van Altona werd graaf Ernst Willem overreed,) zich openlijk met zijne gemalin te verzoenen, en, onder voorgeven dat zij op het slot Bentheim meer veilig was, haar den burg Altona te doen