van Riano ten Noord-Oosten van León en van Ordesa in de centrale Pyreneën: die alle goede uitgangspunten bieden voor bergtochten in groot en klein formaat.

De zelfs luxueus ingerichte parador de Gredos bereikt men vanuit Madrid het gemakkelijkst over Avila; in de zomer is het een gezocht buitenhotel voor de Madrilenen en overvol. Het is een centrum voor forellenvisserij in het bergmeer, de jacht, wandelingen en bergtochten (hoogste top de Pico de Almanzor 2600 m). Alhoewel hier nauwelijks op ingesteld waagden wij ons

aan een klimtocht, hoogst verbaasd op deze breedtegraad en hoogte (2500 m) nog sneeuw aan te treffen, terwijl het in Madrid reeds behoorlijk warm was. Ruige natuur en veel roofvogels in de lucht. Die ziet men in Spanje veelvuldig evenals talloze koppels eksters in lagere streken en hij de schaarse meren en moerassen ooievaars in groten getale.

Vandaar reden wij naar Salamanca, evenals Toledo en Segovia een van die karakteristieke Spaanse steden, waar de huizen en kerken alle tijdperken met zich meedragen Romaans en Gotisch en Moors in een bonte mengeling door elkaar. De universiteit vierde er dit jaar haar zevende(l) eeuw-

Col de Somport bij de Frame grens

feest met veel vertoon; daar kon niemand bezwaar tegen hebben.

Tijdnood dwong ons toen een keuze te maken tussen een verdere tocht naar het Noorden over León naar de parador de Riano met een bezoek aan de Picos de Europa (+ 2800 m) bij Santander – alpinistisch vermoedelijk het meest interessante gebied voor rotsklimmen op de vele naaldachtige gevaarten, die aan de lagere aiguilles van Chamonix doen denken —, en een rechtstreekse doorsteek over Burgos en Vitoria naar Pamplona, vandaar langs de

zuidzijde van de Pyreneën naar Jaca en de parador van Ordesa.

Wij kozen de laatste route en hebben daar geen spijt van gehad, want de weg van Pamplona naar Jaca (uitspraak: Gaka) wordt weinig bereden, maar voert door een groots landschap met prachtige vergezichten op de besneeuwde toppen van het hooggebergte in het Noorden. Wij overnachten in Jaca, een typische provinciale garnizoensplaats met veel militair vertoon. Dan voelt men ineens de landsgrens nabij. In de omgeving van Pamplona bezuiden Irun hadden plotseling opduikende posten van de guardia civil onze passen reeds tweemaal gecontroleerd.