het eerst beklommen was. Wij citeren het in vertaling:

„De Dom is een imposante berg en presenteert zich werkelijk zo. Met zijn 4554 m steekt hij trots boven alle Zwitserse bergen uit (de Dufourspitze uitgezonderd) en lijkt zo een werkelijke Dom, die immers ook boven alle huizen van een stad uitsteekt. En zoals het een dom betaamt, draagt de berg op de spits een kruis. Dit is een manshoog ijzeren kruis, dat de Walliser berggidsen op 12 september 1943 daarboven opgericht hebben. Maar niet wegens deze overeenkomsten draagt de berg deze naam. De naam werd hem toebedeeld ter herinnering aan domheer Berchtold von Sitten, die in de veertiger jaren van de vorige eeuw metingen heeft verricht in het gebied van de Torrenhorn.”

Er was nóg een naam die ons Interesseerde. Wij hadden in Die Alpen van 1955 al gelezen dat de eerste beklimming van de Dom de Engelse Reverend Llewellyn Davies was, vergezeld van Johann Zumtaugwald, Johann Kronig en

Hieronymus Brantschen. Van de drie was de eerste gids, de tweede drager, de derde .... student, gelijk onze derde man. En onze student heette Niclaus Brantschen. Wonderlijk toeval! Onze vriend Niclaus uit Randa wist nog een bijzonderheid over Hieronymus Brantschen te vertellen. Deze werd katholiek geestelijke en eindigde zijn leven als pastoor van Kippel in het Lötschental. Onze student wij hadden hem pas de dag vóór de beklimming voor het eerst ontmoet in Randa liet ons raden naar zijn studierichting, die nog niet vaststond, naar hij vertelde. Wij zouden in september van hem horen, wat het geworden was. Het 'beloofde bericht is gekomen: „morgen vertrek ik naar Friburg en wordt novice bij de Jesuiten ...

Ik studeer dus theologie”. Zal ook deze klimmer en 'beste makker in de bergen het voorbeeld van zijn naamgenoot volgen en te zijner tijd zielzorger in een bergdorpje worden?

Dr. A. C. ]. de Vrankrijker

Wintersport bij Alp-Flix

Zij, die gaarne skitochten willen maken in een gebied, dat nog niet druk door toeristen wordt bezocht, en tevens een goed verzorgd onderdak wensen, zullen in Berghaus Piz-Platta op Alp-Flix niet teleurgesteld worden. Dit kleine gerieflijke berghotel, gebouwd in 1937 op een zonnige hoogvlakte van ca. 2000 m in Oberhalbstein (Graubünden) heeft ongeveer 20 bedden beschikbaar voor pensiongasten, terwijl beneden in het Matrazenlager een gelijk aantal slaapplaatsen aanwezig is voor hen, die het nog eenvoudiger willen doen.

Door zijn hoge ligging biedt Alp-Flix, dat behalve het hotel slechts enkele boerenwoningen telt, vanaf begin december tot medio april voldoende zekerheid voor goede sneeuw en vormt het een ideaal uitgangspunt voor tochten. Men bereikt het door in Chur de postauto te nemen, die via Parpan, Lenzerheide en Tiefencastel over de Julierstrasse rijdt, en in het kleine plaatsje Sur even voor Bivio uit te stappen, waar de vriendelijke eigenaar van het

Berghaus, Herr Andrist, u opwacht. Vandaar is het te voet of per ski nog ongeveer 2 uur stijgen langs een pad, dat grotendeels door bos naar de hoogvlakte voert, waar het hotel ligt met prachtig uitzicht op de omringende bergen, o.a. de markante Piz Platta (± 3400 m), waaraan het zijn naam ontleent. Bagage kan in een slee met muildier naar boven gebracht worden. Van de verschillende tochten, die vanuit het hotel gemaakt kunnen worden, valt in de eerste plaats te noemen die naar het Kanonensattel, een pashoogte met mooi uitzicht, welke men in een uur flink stijgen bereiken kan. Van hier heeft men een zeer lonende Abfahrt eerst rondom de Rosskopf en vervolgens naar beneden naar het gehucht Salategnas, terwijl men ook verder kan gaan van het Kanonensattel naar het Pare-Nairasattel, vanwaar men door het Val Savriez weer terug kan keren, in totaal ongeveer 3Vè a 4 uur.

Verder zijn zeer de moeite waard de tochten naar de „Untere en Obere Falotta” twee pas-