nationaal-socialisme, zooveel mogelijk wil tegenwerken of in ieder geval weigeren, daaraan in eenigen vorm steun te geven, vinden we de grondgedachten daarvan terug. Dat blijkt bijvoorbeeld, wanneer een werkgever op eigen houtje een bedrijfsgemeenschap met kameraadschapsbijeenkomsten gaat organiseeren, of wanneer bepaalde kerkelijke groepeeringen onderling zich gaan bezig houden met het uitzenden van stadskinderen naar het platteland. Niet zelden zal de drijfveer daarvan ten opzichte vaii ons van vijandigen of saboteerenden aard zijn. De practische uitwerking blijft gelijk.

Zoo zouden meerdere voorbeelden te noemen zijn. Wi) denken aan den Nederlandschen Arbeidsdienst. Hoe is daartegen niet geageerd van alle mogelijke kanten. Herderlijke brieven en synodale rondschrijvens zijn er over van den kansel voorgelezen. Vele jongeren gingen met de angst in de beenen naar de kampen. Wat is daarvan thans nog overgebleven? Practisch niets. Wij stellen een toenemende sympathie vast voor den N.A.D., die door de arbeidsmannen zelf, na hun terugkeer in het burgerlijke leven nog wordt bevorderd. • T- 1 I u TTor» nHcrHP firnpi-

Typeerend is ook de houding van de Nederlandscne ar oeiders in Duitschland. Zij doen hun phcht, ondanks den gedwongen inzet. Vele zaken gaan zij van een ander gezichtspunt uit bekijken. Functionarissen der Beweging die in uniform door Duitschland hebben gereisd, hebben gerapporteerd over een totaal ontbreken van den ons hier zoo goed bekenden politieken haat ondjpr onze Nederlandsche arbeidskameraden. „ .—, , -V T 1 1 _ – j 1 1 T<oT»r<afrit-irr

Zoo staat het Nederlandsche Volk dichterbij de Beweging, dan het zelf wel beseft. Wij zien dan ook vol vertrouwen de toekomst tegemoet!

Twaalf jaren hebben wij thans gestreden voor Volk en Vaderland. Twaalf jaren staan wij achter dp Leider. In deze jaren, die ondanks alles tot het mooiste zijn behooren, wat wij in ons leven hebben meegemaakt, heeft de historie ons een waar examen afgenomen, een onderzoek ingesteld naar onze geschiktheid als mensch en als strijder om in dezen grootschen tijd een leidende rol te speleri.

Ons eergevoel is op de proef gesteld verraders het meest. Onze moed moest blijken juist tegenover de lafaards. Onze eenvoud werd beproefd in de dagen van voorspoed en onze vastberadenheid gedurende de tegenslagen en moeilijkheden. Bovenal gold dit onderzoek ons