De neurotische reacties bij arbeiders kunnen op velerlei wijzen ontstaan in ’t arbeidsmilieu onder invloed van zenuwsloopende arbeidsmetboden, gehaast tempo, onbevredigden monotonen arbeid, nachtarbeid, vrouwenarbeid; ook veroorzaakt worden door neerdrukkende emoties tengevolge van foutieve plaatsing in een ongeschikte arbeidsgroep, of door onmenscbkundige ploegbazen en chefs, droeve huiselijke omstandigheden of andere psychologische factoren, ook in verband met ondoelmatige huisvesting gedurende de rustpoozen. Hierbij zullen de bureaux van advies kunnen dienen.

In vogelvlucht heb ik U onvolledig aangeduid een aantal gebieden, waarop de geestelijke volksgezondheid zal werkzaam zijn.

Samenwerking behoort te bestaan, wat de uitvoering betreft, tusschen verschillende vereenigingen, maar ook met organen als Maatschappelijk Hulpbetoon, Arbeidsbeurs, Bureau voor beroepskeuze. Geneeskundige dienst. Raad van Arbeid, Rijksverzekeringsbank, Bedrijfsvereeniging, Arbeidsinspectie, Voogdijraad, Kinderrechter, etc. etc.

De verschillende R.K. vereenigingen zullen ieder, haar specifieke taak in verband met elkaar uitvoeren, doch zelfstandig. Dit verband is nu gevormd in één mantelorganisatie, de R.K. Charitatieve Vereeniging voor geestelijke volksgezondheid.

De Charitatieve vereeniging heeft om drie redenen een eigen karakter:

1. omdat zij een katholieke vereeniging is, die het werk der geestelijke volksgezondheid dat een overwegend sociaalethische zijde heeft, en daardoor in elk onderdeel nauw raakt aan katholieke principen en katholieke moraal wil uitvoeren op principieel katholieken grondslag.

2. omdat zij (als mantelvereeniging) alle organisaties en vereenigingen omvat, die werkzaam zijn op elk katholiek terrein, dat raakt aan geestelijke volksgezondheid en daarom niet kan vergeleken worden met eenige andere organisatie op dat gebied in Nederland.

3. omdat zij een meer bijzonder nauwen band gevormd heeft met het Nat. Wit-Gele Kruis (een „huwelijk”), wijl