voorgaande een overzicht gegeven van de ontwikkeling der eugenetische gedachte in Duitschland vóórdat het nationaalsocialisme er toe overging om uit te voeren, wat decenniën te voren was onderzocht en overdacht, we beschikken nog over een document, dat duidelijk aangeeft welke opvattingen daar te lande reeds in 1922 als de meest gangbare in hygiënische kringen werden aanvaard. In de Münchener Medizinische Wochenschrift van November 1922 p. 1577 werden de „Leitsatze derDeutschenGesellschaftfür Rassenhygiene” gepubliceerd en de daarin voorgestelde raadgevingen luiden als volgt:

De gezondheid, levenskracht en het kultureel ontwikkelingsvermogen van een volk is, meer dan van het miheu, afhankelijk van de erfelijke geaardheid zijner inwoners.

Daarop zijn van invloed selectie en kiembeschadiging.

De selectie is thans ’n verkeerde vl. doordat de mensen met ’n betere aanleg zich onvoldoende voortplanten (minder dan 3 kinderen per gezin krijgen, meest om redenen van financiëlen en maatschappelijken aard) en mensen met een slechte aanleg zich veel sterker voortplanten.

Hierin ware verandering te brengen: door verandering van het vigerende belastingstelsel en de wetten op het landbezit, door bevordering van de trek naar het land, door ’t nemen van maatregelen, die de geboortevermindering der gewenste elementen tegengaat en die der ongewenste bevordert, als: ondersteuning van kinderrijke goede gezinnen, versterking van ’t gezinsverband, vervroeging van de leeftijd waarop getrouwd wordt en verkorting van de beroepsopleiding, door onderzoek vóór het huwelijk, sterilisatie van geestelijk minderwaardigen alsmede segregatie en te werk stelhng van onvolwaardigen in daarvoor op te richten gestichten, door tegengang der abortus zonder medische indicatie en medische bijstand, door voorlichting op sexueel en huwelijksgebied, door een geschikte drankwetgeving en een gedwongen, geheime, vermelding en registratie van venerische ziekten en door een gedwongen behandeling van die ziekten, door ’t invoeren van gezondheidslijsten voor alle burgers en verbreiding van eugenetische kennis op alle scholen, door ’t oprichten van eugenetische onderzoekstations en verandering in onze waardering van ’t huwelijksleven. Deze Leitsatze mogen hieronder onvertaald en in extenso volgen.