voor het einde van het 40e levensjaar huwen, dus binnen den tijd hunner voortplantingsmogelijkheid.

Ongeveer 10% van het totaal aantal gesloten huwelijken blijft onvruchtbaar door onwillekeurige oorzaken.

Van de generatie van 100.000 meisjes, waarvan wij zijn uitgegaan komen er dus slechts 0.9 x 78178 = 70360 voor wettig moederschap in aanmerking. En, zooals reeds gezegd, kunnen de buitenechtelijke geboorten in de berekening veronachtzaamd worden.

Deze 70360 vrouwen moeten nu vervangen: Ie de begingeneratie van 100.000 meisjes; 2e ook de hiermede overeenkomende jongensgeneratie.

Naast de 100.000 levendgeboren meisjes staan 106.000 levendgeboren jongens; samen dus 206.000 levendgeboren kinderen.

De 70360 wettige moeders, die overbhjven van de begingeneratie van 100.000 levendgeboren meisjes, moeten dus tezamen minstens 206.000 levendgeboren kinderen hebben om onze bevolking wat aantal betreft te handhaven. D.i. dus 206.000 : 70360 = ± 2.93 of iijna 3 levendgeboren kinderen per gesloten huwelijk, dat niet door onwillekeurige oorzaken onvruchtbaar is.

Wij blijven dus, wat betreft de berekende gemiddelde huwelijksvruchtbaarheid, achter bij wat deze behoort te zijn om onze bevolking quantitatief te handhaven; en de vruchtbaarheid der grootestadsbevolking blijkt verre te kort te schieten.

En indien de bestaande gemiddelde huwelijksvruchtbaarheid in werkehjkheid iets hooger zou liggen, dan zijn wij nu ongeveer in een phase van evenwicht of wij zijn hier na aan toe; en ook voor ons land dreigt het gevaar, dat de gemiddelde huwelijksvruchtbaarheid, evenals in de andere West- en Noord-Europeesche landen (met uitzondering van lerland) onvoldoende zal zijn om onze bevolking quantitatief te handhaven.

Er is na de vermelding van dit aantal van bijna 3 levendgeboren kinderen, dat gemiddeld per niet natuurlijk-onvruchtbaar huwelijk noodig is om onze bevolking in getalssterkte te handhaven, nog iets op te merken, dat van belang is voor allen, aan wie volksbestaan en volkskracht ter harte gaan en die zich mede hiervoor verantwoordelijk wUlen weten.

Dit gemiddeld aantal geldt nl. voor alle huwelijken tezamen ge-