reeds leiding kan worden gegeven aan de behandeling: dat door de bespreking dier rapporten de behandeling der gevangenen een meer systematische zal kunnen worden; dat er meer samenwerking door zal kunnen ontstaan tusschen de verschillende personen die deze rapporten invullen, enz. enz. En dat alles zal niets kosten.

Het is nu zeker geen tijd voor dure hervormingen; er zijn echter ook goedkoope, zelfs zijn er die niets kosten.

Voor dergeïijke hervormingen is het niet alleen bij het gevangeniswezen 1 nu zeker de goede tijd; soms blijken zij de meest zegenrijke in hare gevolgen.

De door den Heer Beijerinck aanbevolen hervorming is een zoodanige. Wij hopen, dat de toezegging van oud-minister Ort spoedig in vervulling zal gaan.

G. H. HONING.

Nieuwe Banen.

Het Genootschapsblaadje heeft een nieuw kleed aangetrokken. Uit het kleine courantje is een flink tijdschrift gegroeid en de reeks van bekende namen der medewerkers doet veel verwachten voor zijn gestadigen groei en waar zoovelen zich beijveren willen, om het werk der reclasseering te bevorderen, daar kan het niet anders, of we gaan een goeden tijd tegemoet. • • •_ I_l _-1 L AM AI/*1 An AVI

Bij een nieuw kleed behooren nieuwe denkbeelden en daarom kom ik een lans breken voor het werken van vrouwen in de mannengevangenissen en daarbij hoop ik, dat het nieuwe tijdschrift niet zijn voorhoofd fronsen zal, maar een open oor zal blijken te hebben voor een nieuw geluid, dat niet altijd een wanklank behoeft te zijn, maar zich met de oude accoorden op kan lossen in een schoone harmonie.

Waar mannen en vrouwen samenwerken voor hetzelfde goede doel en beiden doen dit naar hun beste krachten, daar moet dit aan het werk ten goede komen. Man en vrouw zijn zeer verschillend, maar ze vullen elkander aan en waar dit in de gewone maatschappij zoo is, daar is dat ook het geval in de maatschappij van de ongclukkigen en zedelijk zwakken, die de gevangenissen bevolken. Zoo goed als in het huisgezin kinderen vader en moeder beiden noodig hebben, zoo goed hebben de zwakken in het huisgezin, de maatschappij, behalve mannelijke leiding ook vrouwelijken steun noodig In den man zullen de gevangenen gewoonlijk een soort rechter blijven zien. Zij vertellen hem hun levensloop; zij verwachten van hem hulp, maar zij ontsluiten hun hart en hun gemoedsleven slechts voor de vrouw, in wie zij niet anders zien dan het