den, hetgeen op den prijs van 6 cent per M®. eene prijsverlaging veroorzaakt van 3,5 cent per M’. oi op de totale hoeveelheid van

363552 X 3,5 X 330 349919 1200

Van deze hoeveelheid werd reeds 195.26 Q M*. met eene prijsverlaging van 1 cent per M®, of in totaal voor f 1952,69, minder verkocht, zoodat de totale vermindering van inkomsten der fabriek tengevolge van de prijsverlaging van het industriegas, dat ten hoogste zal zijn f 3499,19 f 1952,69 f 1546,50.

Dit t>edrag is zoo luttel, dat het de winst der fabriek niet in gevaar zal brengen.

2. De noodzakelijkheid van het hebben van een tweede meter vervalt, behoudens voor het meten van industriegas, en voor dit laatste zijn de kosten van zoodanigen meter, in verband met de groote hoeveelheden die het betreft, zeker door den lageren prijs, ook van de Januari-hoeveelheid, zeker goed te maken.

In elke huishouding wordt echter al het gas over denzelfden meter gemeten; dit geeft kapitaalbesparing, zoowel voor het bedrijf als voor de verbruikers, en bespaart deze laatste den meterhuur.

3. Door het verband dat dit tarief brengt tusschen het December- en het Januari-verbruik en het zomerverbruik, ontwijkt men de nadeelen van een zoogenaamd seizoenstarief, waarbij eenvoudig de prijs in de zomermaanden lager gesteld wordt dan in de wintermaanden.

Immers zoodanig seizoenstarief kan aanleiding geven dat men alleen gas gaat verbruiken in de zomermaanden als het gas goedkoop is.

Het bevordert aldus een onregelmatig verbruik, wat niet gewenscht is voor de oeconomische exploitatie der fabriek en bevoordeelt juist de slechte klanten het meest.

4. Door rabbattarieven, waarbij het gas goedkooper wordt naar gelang van de absolute hoeveelheden die eenzelfde verbruiker in een kalenderjaar afneemt, worden alleen Ijevoorrecht de groote verbruikers, dus zij die het best kunnen betalen, en daarvan genieten niet de kleine verbruikers, die voor zoover het binnen hunne behoefte en krachten ligt, bijdragen tot den bloei van het bedrijf.

Het voorgestelde tarief is even voordeelig voor de groote als voor de kleine verbruikers, mits het gebruik slechts zoo constant mogelijk zij, en dat ieder kan bereiken door het gas te gebruiken waar het nuttig is.

5. Niettegenstaande het niet gemeten wordt door een afzonderlijken meter, wordt het kookgas goedkoop verkrijgbaar gesteld, mits men zorge voor een over het jaar regelmatig verdeeld verbruik.

Dit is te bereiken:

a. door, onverschillig hoe te verlichten, altijd in den winter en in den zomer op gas te koken;

b. door in den winter met gas te verlichten, als de verwarming van de keuken het wenschelijk doet zijn op kolen of cokes te koken, en in den zomer, als het kolen- of cokesfornuis te veel warmte in de keuken geeft, op gas te koken;

c. door in den winter een of meerdere vertrekken, als bureaux, salons, slaapkamers en badkamers met gas te verwarmen en in den zomer op gas te koken.

Het tarief, hier bedoeld, zal, zooals uit deze opsomming blijkt, volstrekt geen oorlogstarief zijn tegen de electriciteit. Het biedt dezelfde voordeelen aan de verbruikers van electriciteit voor verlichting als aan hen die met gas verlichten, mits slechts op andere wijze ook voor een winterverbruik gezorgd wordt, en nu zal een ieder toch moeten toegeven dat een tarief, dat beoogt het gasverbruik te bevorderen, niet zoo moet zijn dat ook de slechte klanten bevoordeeld worden, en tot deze laatsten zijn toch ongetwijfeld te rekenen zij die gas wenschen in den zomer om daarop te koken d.i. als het niet anders kan.

Tegen welke prijzen zal volgens het nieuwe tarief gas verkrijgbaar zijn?

Deze prijs zal voor ieder anders zijn, naar gelang van de mindere of meerdere regelmatigheid van het verbruik.

Voor hen die voor verlichting, of voor koken of voor verwarming een gelijkmatig over het geheele jaar verdeeld verbruik zullen bereiken, zal de prijs zijn; 870 X 7 + 330 X 2,5 , = 5,76 cent. 1200 Voor industrieele doeleinden zal deze prijs zijn; 870 X 6 + 330 X 2,5 1200 dit laatste behoudens 1 cent verlaging per M“. voor een verbruik van meer dan 5000 M*.

Ten slotte de opmerking dat het geldende tarief ad 7,5 cent voor de muntmeter-gasverbruikers, althans voorloopig, moet behouden worden. Immers bij een gasverbruik per muntmeterinstal-