propaganda wordt zeer ter harte genomen, het gebruik voor koken en verwarmen is groot. Het gasverbruik per hoofd der bevolking bedroeg in 1918 in de V. S. 165 M 3. Het afgeleverd gas was gemiddeld samengesteld uit:

12,5 OƒQ steenkoolgas

45,0 „ gecarbureerd watergas

4,5 „ oliegas

38,0 „ oliegas.

Volgen beschrijving en afbeeldingen van groote keukenfornuizen, bak-, roosterovens en ketels voor centrale verwarming met gas gestookt. (B. a B.)

Afsluitinrichtingen voor gasleidingen, door Melhop.

Gas- und Wasserfach. Jrg. 65, n". 16, p. 247.

Als noodhulp-afsluiting worden, zooals bekend, ballons of z.g. blazen van rubber gebruikt. Schrijver acht deze niet bedrijfszeker en beveelt aan de hand van eenige afbeeld, aan samenklapbare ijzeren ringsleutels te gebruiken, waarover leder is gespannen. Deze zijn overigens niet nieuw. (B. a B )

Een nieuwe constructie van fabrieksgasmeters, door O. Peischer.

Gas- und Wasserfach. Jrg. 65, n°' 17, p. 261-262.

Groote gasmeters volgens het beginsel der volumemeting zijn thans duur, o. a. door de groote afmetingen en hoeveelheid benoodigd materieel. Gasmeters, die de stroomsnelheid bepalen zijn veel goedkooper doch ook minder betrouwbaar. Bij de volumemeting is men aan een groote trommel gebonden, daar men beperkt is in het aantal omwentelingen dat deze per tijdseenheid kan maken. IngenieurToLLENS heeft nu een klokgasmeter geconstrueerd, die eveneens op volumemeting berust, doch een grootere snelheid kan bereiken, aangezien geen dwars beweging van trommelvlakken door het water plaats heeft; de verticale klokomtrek gaat met veel minder weerstand door het water op en neer. De nieuwe meter wordt beschreven en afgebeeld. Hij is door de „Reichsanstalt für Mass und Gewicht” tot voorloopige ijking toegelaten, doch moet nog bewijzen .of op den langen duur de op- en neergaande beweging geen te sterke slijtage zal veroorzaken. Terwijl voor een trommelgasmeter voor 3000 M 3 per uur een gewicht van 20.000 K.G. wordt opge-

geven, zou dit voor een klokgasmeter van dezelfde capaciteit slechts circa 7000 K.G. bedragen.

(B. a B.)

Het leiden van gas over groeten afstand, door Prof. Strache.

Feuerungstechnik. Jrg. 10, n». 14, p. 149-151 en n”. 15, p. 164-168.

Na een inleiding over gaslevering op grootere afstand stelt schr. vast, dat de verschillende drukkingen in de gasindustrie veel meer uiteenloopen dan voorheen. Daarom betuigt hij instemming het voorstel van Kern, bepaalde benamingen van diverse drukkingen vast te stellen, n.1.:

bedrijfsdruk stadsdruk

lage druk

gashouderdruk

overdruk (tot 1 M. water)

afstandsdruk 1 —lO M. water

hooge druk tot 2 atm.

amerikaansche hoogdruk boven 3 atm.

Betoogd wordt, dat van de berekening van den buisdiameter de formule van Pole bij hoogere drukking ongunstiger waarden oplevert dan met de practijk overeenkomt. Lenze heeft daarom een andere formule voor deze berekening gegeven. Volgt een overzicht der verschillende wijzen en kosten der compressie. Het artikel vermeldt voorts vele literatuurbronnen op dit onderwerp betrekking hebbend.

(B. a B.)

Gaslevering op groeten afstand, door A. Gobiet.

Feuerungstechnik. Jrg. 10, n“. 8, p-77-79; n». 9, p. 91-94; n“. p. 105. 107; n°. 12, p. 126-131.

Een met 25 afb. voorziene verhandeling over verschillende,, Gasfernversorgungsanlagen ”. Eerst worden Amerikaansche installaties besproken. Zoo b.v. Chicago, dat aardgas betrekt uit de staat Indiana door een 185 K.M. lange dubbele persleiding. De natuurlijke gasdruk van plm. 21 atm. kan in een compressorinrichting tot het dubbele worden verhoogd! Vermelding materiaal en dichtingswijze. Talrijke voorbeelden met situatieteekeningen van streken, die met hoogdrukgas worden voorzien.

(B. a B.)