Verslag van de Afdeelingsvergaderingen, gehouden in September (October) en November (December) 1922.

I. De (September-)vergaderingen zijn als volgt gehouden: Noordoost op 20 September met 18 deelnemers te Heerenveen; Zuidoost op 27 September met 13 deelnemers te Nijmegen; Noordwest op 30 September met 14 deelnemers te Alkmaar; ‘Zuidwest op 7 October met 22 deelnemers te ’s-Gravenhage.

De notulen van de vorige vergaderingen werden gelezen en vastgesteld.

In Afdeeling Zuidoost werd, ter vervanging van den heer Bolsius, die de afdeeling metterwoon heeft verlaten, tot lid van het Bestuur der afdeeling gekozen de heer Th. van Mierlo Sr.

Bij het punt kolen werd in alle afdeelingen geconstateerd, dat de markt meer vastheid toonde en over het algemeen de prijzen niet verhoogd waren. In eene enkele afdeeling werd gewezen op eene neiging tot stijgen van de prijzen.

In Afdeeling Zuidoost werden tal van ervaringen medegedeeld omtrent een aantal met name genoemde soorten; merkwaardig is dat soms zeer uiteenloopend resultaat met een zelfde kolensoort werd vermeld.

Besprekingen omtrent cokes kwamen in hoofdzaak neer op het stellen van vragen betreffende werking en werkwijze van het Centraal-Verkoopkantoor voor Cokes. In Afdeeling Noordoost werd hieraan critiek op de gestie van het Verkoopkantoor verbonden.

Geconstateerd werd, dat de vraag naar cokes groot was en de beschikbare hoeveelheden betrekkelijk gering waren. Er werd gewezen op het onjuiste van de meening, dat de prijzen van het C.V.C, aan den lagen kant waren, omdat niet anders kan worden verwacht dan dat voor oyersc//of-cokes niet de plaatselijke loketprijs kan worden verkregen.

Het punt gasolie gaf geen aanleiding to‘ besprekingen en ook over amoniakwater werd niet veel meer vermeld, dan dat het eerste verslag van de Centrale Ammoniak-Fabrifek was verschenen en dat daaruit bleek, dat geen uitkeeringen over de verslagperiode zouden worden gedaan, doch dat een klein winstsaldo zou worden gebruikt voor afschrijving en voor reserveering.

Bij het onderwerp teer werden mededeelingen gedaan omtrent de nieuwe contract-

voorwaarden voor levering aan de Utrechtsche Asphalt-Fabriek, terwijl in Afdeeling Noordoost warm werd aanbevolen teer te verkoopen ten gebruike voor het teeren van wegen. Ook werd daar gewezen op de fabricage van ijzerlak en black varnish uit teer.

In de verschillende vergaderingen werden prijzen genoemd voor ammoniumsulfaat, verkocht, hetzij door bemiddeling van het Verkoopkantoor voor Zwavelzuren Ammoniak, hetzij daarbuiten. De prijzen waren dalende en verdere inzinking werd verwacht in verband met internationale concurentie, in het bijzonder die van de zijde van synthetische ammoniak.

Aansluitend hieraan werden mededeelingen gedaan omtrent prijzen van zwavelzuur en omtrent een gecombineerd aankoopen döor Tilburgsche industriëelen.

Afgewerkte ijzeraarde gaf, als steeds, aanleiding tot de opmerking, dat de prijzen zoo belangrijk uiteenloopen en dat afwachting veelal tot hooger bod leidde.

Bij graphiet werd de vraag gedaan of fijne graphiet niet te gebruiken zou zijn voor de watergasfabricage, waarop ontkennend werd geantwoord.

Bij de rondvraag werd in Afdeeling Noordoost het denkbeeld aan de hand gedaan om te komen tot gezamenlijke aankoop van buizen en hulpstukken. In dezelfde vergadering werd van gedachten gewisseld over de kosten van reparaties aan gasmeters en werden mededeelingen gedaan betreffende kerk- en schoolverwarming door middel van gas.

In de Afdeeling Zuidwest ontstond eene levendige discussie naar aanleiding van het punt bezuiniging op arbeidsloonen en salarissen en werden verschillende mogelijkheden en ervaringen vermeld.

In Noordwest kwam eveneens het punt hooge reparatiekosten van gasmeters ter sprake en werd voorgesteld dit tot een speciaal punt van bespreking te maken voor de volgende Afdeelingsvergaderingen.

In deze vergadering werd voorts de wenschelijkheid betoogd te onderzoeken of gemeenschappelijke aankoop van diagrampapier voor registreerende toestellen door bemiddeling