Weliswaar hebben wi, de ten vorigen jare genomen proef met tusschentijdsche uitqave van een weekblaadje om de kosten moeten staken: ook wel om de weinige stof die werd aangeboden: doch ik geloof zeer zeker dat wij weldra, door ervaring geleerd, toch tot een halfmaandehjksche uitgave van „Het Gas" zullen kunnen komen. Moge dat alsdan zijn met de grootst mogehjke medewerking van allen: want vele handen maken licht werk

Laten dan ook de Buitengewone leden onzer Vereeniging, van wien wij in den omgang ter Algemeene vergadering en daarbuiten veel leeren en opnemen, waaronder zooyelen worden gevonden die met kunde en doorzicht ons bijstaan in den opbouw onzer fabrieken, medewerken om de vruchten van hun arbeid in ons maandblad te behandelen Weliswaar zijn velen eenigszins schuchter dit te doen, uit vrees dat hun artikel als reclame voor eigen vinding of fabrikaat zal worden beschouwd: doch mij dunkt door objectieve en juiste behandeling van het onderwerp behoeft die vrees niet te bestaan.

Laat mij dus hier onze buitengewone leden, waaronder zoo vele bekwame mannen worden gevonden, opwekken om ons orgaan te steunen door hunne behandeling van belangrijke onderwerpen op hun gebied. Reclame maken kan immers zoo gemakkelijk worden voorkomen.

1 oen ■ aanwezen, dat het gewenscht was aan de Technische Hooqeschool te Delft een college over het gasbedrijf te geven, doch door hooge autoriteiten daartoe geen medewerking kon worden verleend, besloot in 1908 collega ingenieur Ru 11 en, na ruggespraak met het bestuur onzer Vereeniging en met steun van deze, zich als privaatocent te Delft te doen inschrijven. Korten tijd daarna moest hij evenwel, wegens drukke werkzaamheden daartoe gedwongen, van zijn voornemen afzien en werd hij vervangen door collega ing, Brender a Brandis. Met groote toewijding en bekwaamheid heeft deze collega zich van zijn taak gekweten en met succes, daar ook vele jonge mannen uit de praiktijk, reeds op een gasfabriek werkzaam, zijn colleges volgden. Door de Regeering werd dan ook ten slotte de noodzakelijkheid dezer colleges officieel erkend en volgde in 1920 de benoeming van Brender a Brandis tot buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Hij aanvaardde dat ambt op 22 Sept. 1920, met het houden eener rede over „Energie . Wij hopen nog vele gunstige resultaten van zijne colleges ten voordeele der Gas-Industrie te zullen zien.

In 1909 werden de eerste stappen gezet in de richting tot het verkrijgen van een geordend archief met Bibliotheek, waarvan de zorg door den heer Dr, Te r n e d e n op zich werd genomen, In den eersten tijd ondergebracht in een der lokalen aan de Amsterdamsche gasfabrieken, werden zij overgebracht naar lokalen van de Vereeniging, toen het Centraal-bureau in I9H werd opgericht en de zorgen voor archief en bibliotheek den directeur C.-B, werden toevertrouwd. Wat thans dit archief en de bibliotheek van onze Vereeniging beteekent kan in de Javastraat naar waarde worden geschat. Dat deze dan ook veel doet zien, dat misschien bij een lateren opzet verloren zoude zijn geraakt, danken wij zeer zeker aan de wijze waarop collega Terneden geheel belangeloos en met toewijding voor de completeering heeft gearbeid, waarvoor wij hem ruimen dank' verschuldiqd zijn 10 11 1-i J_ . . T . . <3 }

1912 bracht ons de eerste groote Internationale Gastentoonstelling te Amsterdam, waaraan onze Vereeniging ook het hare deed om deze naar waarde te doen slagen. Gemeenschappelijk bezoek met de leden en buitenlandsche afgevaardigden van zustervereenigingen, hebben er toen zeker veel toe bijgedragen de tentoonstelling een succes te doen zijn. Voor de propaganda van het gasverbruik voor huishoudelijke doeleinden heeft deze tentoonstelling voor het geheele land groote waarde gehad.

Het jaar daarop 1913 zou voor de toekomst van onze Vereeniging een groote verandering brengen. De vele werkzaamheden aan het redacteurschap van ~Het Gas” verbonden en de omvangrijkheid van het secretariaat en het penningmeesterschap der Vereeniging, deden de noodzakelijkheid van centralisatie gevoelen, zoodat besloten werd tot oprichting van een Centraal-bureau met een directeur aan het hoofd, die dus met de functies vorengenoemd zou worden belast. Ook voor andere doeleinden werd een zoodanige regeling gunstig geoordeeld die allen ten slotte aan de bloei onzer Vereeniging ten goede moesten komen.