voor centrale verwarmingsketels. Zij gelijkt veel op de gietcokes.

Het naphtalinegehalte en het cyaangehalte van het gas zijn belangrijk verminderd en eveneens het gehalte aan zwavelkoolstof. Bij kolen met een middelmatig zwavelgehalte is het zwavelgehalte in het gas niet hooger dan 35 Gram; 100 M 3.

Gasopbrengst.

Zooals reeds gezegd is, is de gasopbrengst belangrijk hooger dan bij horizontale retorten. Verder kan men gemakkelijk gedurende het laatste gedeelte van de destillatieperiode stoom in de kamers blazen, waardoor watergasvorming plaats zal vinden, hetgeen niet alleen de gasopbrengst verhoogen doet, maar ook de grafietafzetting doet verminderen.

Bij een meer gedetailleerde bespreking van de gasfabriek, alhier, doorloopen we achtereenvolgens :

U. Kolentransport- en Bunkerinrichting.

De fabriek ligt op iL 700 M. afstand van de naastbijzijnde losplaats aan spoor of aan de Waal. De kolen, per schip aangevoerd, worden met een electrischen transportwagen met tweezijlossing, met 7 ton inhoud, naar het terrein der gasfabriek getransporteerd, daar in een bunker gestort en met behulp van een Jacobsladder met transportband in de kolenbergplaats opgeslagen. Vanaf deze kolenbergplaats worden de kolen door een hangspoor naar den voorbunker gereden, met behulp van wagens van 0,5 M 3. inhoud, welke uit de hand worden voortbewogen. De 7-tons kolenwagen kan echter ook direct boven den voorbunker worden gereden.

In de naaste toekomst zal het transport van de kolenbergplaats naar den voorbunker worden vereenvoudigd met behulp van een scoopconveyor en vrachtauto met zijlossing.

De voorbunker, waarin de kolen worden gestort, heeft een nuttigen inhoud van 6,5 M 3. en is voorzien van een tusschenschot voor gelijkmatige menging van twee kolensoorten. Onder den bunkeruitloop is een automatische aftapinrichting aangebracht, die de kolen naar den breker voert. Vervolgens vallen de kolen in een elevator, die de kolen naar de kolenbunkers opvoert.

De capaciteit der bunkeraftapinrichting van den breker en elevator bedraagt 20 ton per uur. Ds bunkers hebben een nuttigen inhoud

voor 48 uur bij gebruik van 10 kamers (ih 47 ton kolen per bunker). Uit de bunkers worden de kolen afgetapt in een vulwagen, die door één man kan worden verreden, omdat de assen voorzien zijn van kogellagers.

Ovenblok mei toebehooren.

De ovenbatterij bestaat uit 4 ovens, iedere oven met 5 kamers. Deze zijn aan de bovenzijde voorzien van 2 vulopeningen om gelijkmatige vulling der kamers te verkrijgen. Tevens is een derde opening (de middelste) als afvoeropening aanwezig voor de vulgassen, welke bij het vullen der kamers ontstaan en welke door een buis, aangehecht aan de kolenvulwagen, kunnen ontwijken. De vuldeksels der kamers zijn voorzien van MoRTON-sluiting. De benedendeksels der kamers worden hydraulisch geopend en gesloten en zijn voorzien van excentrieksluiting. Deze benedendeksels kunnen ook met de hand worden geopend en gesloten.

De kolenvulwagen is voorzien van een regelkamer om den juisten kamerinhoud af te regelen. De gruiswagen, welke over dezelfde rail wordt voortbewogen, bevat meerdere ladingen. De inbond van den generator-vulwagen is 1 M 3.

De constructie van de Dessauer vertikalovens is zoodanig, dat aan iedere kant van de kamers één brander aanwezig is en dat ieder van deze branders vrij gemakkelijk controleerbaar en regelbaar is. De oven kan zeer gelijkmatig op temperatuur worden geregeld.

De oven is gebouwd met enkelgenerator, die opgetrokken is tot aan de bovenkant van den oven en voorzien is van traprooster. Het slakken gebeurt 2-maal per etmaal, dus om de 12 uur, en duurt 20 a 30 minuten.

Aan beide zijden van den generator is de recuperatieruimte gebouwd. De rookgassen verlaten deze ruimte met een temperatuur van 350 a 400° C. Deze temperatuur wordt gemeten gelijktijdig met het koolzuurgehalte van de gassen, welke de ovenruimte verlaten en in de recuperatieruimte vallen; temperatuur en koolzuurgehalte worden op een diagram opgeteekend.

De kamers zijn van onderen voorzien van een inrichting om stoom in te blazen. Aan elke kamer is een stoomafsluiter aangebracbt met regeldoes.