van een gastentoonstelHng het publiek nog eens wakker te schudden en in kennis te brengen met de nieuwste vindingen op het gebied van gasverbruik, teneinde op die wijze te trachten het gasverbruik te bevorderen.

Door de invoering toch van het electrisch licht gedurende den oorlogstijd, juist in die jaren, dat de gasfabrieken werden gerantsoeneerd in de kolen, is het verbruik zoo achteruit gegaan, dat het thans (in 1923) heett bedragen 1.806.485 M 3. tegen 3.111.601 M». in 1913.

Bovendien zou het op 1 Maart j.l. 50 jaar geleden zijn, dat de fabriek in eigendom aan de Gemeente overging, zoodat èn het maken van propaganda èn het vieren van het gouden jubileum samen konden gaan.

Aan Burgemeester en Wethouders werd dus machtiging gevraagd tot het houden van een tentoonstelling welke machtiging gaarne werd verleend, waarna de voorbereidende werkzaamheden een aanvang konden nemen.

Den 23 Januari w.erden aan een 46-tal firma’s zoowel in als buiten Zutphen uitnoodigingen verzonden om deel te nemen aan een van 24 tot 30 Maart te houden gastentoonstelling, terwijl op 30 Januari aan die firma’s bericht moest worden, dat, wegens het niet beschikbaar zijn van de zaal, waarin de tentoonstelling gehouden zou worden, voor dien tijd de datum gewijzigd was en de tentoonstelling gehouden zou worden van 28 April tot 4 Mei.

Den 23 April was de zaal ter onzer beschikking gesteld en werd een begin gemaakt met het leggen der toevoerleidingen voor gas en water en de afvoerleidingen voor water. Het water kon verkregen worden door het maken van enkele aansluitingen op de in de zaal aanwezige brandleidingen, voor het gas echter werden 4—2" leidingen gelegd, teneinde alle toestellen gelijktijdig te kunnen gebruiken, zonder dat de een het gas wegnam voor de andere.

Waar eenige exposanten van de tentoonstelling te Lochem moesten komen, en dus niet voor Maandagochtend hier konden zijn, toonde onze tentoonstelling de overeenkomst met alle groote tentoonstellingen, dat zij niet bij de opening gereed was.

Maandag 28 April, des namiddags 2 uur, had de officieele opening plaats, waarbij uitgenoodigd waren, behalve verschillende auto-

riteiten uit deze gemeente, Burgemeester en Wethouders van Warnsveld, in welke gemeente reeds gas geleverd wordt, en van Gorssel, in welke gemeente waarschijnlijk binnenkort gas en water geleverd zal worden in de buurtschap Eefde, en de besturen van de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland, en van de Afdeeling Noord-Oost van die Vereeniging.

De Voorzitter der Gascommissie, Wethouder Mr. G. J. H. Wagener opende de bijeenkomst. Hij wees er op, dat de Gasfabriek haar gouden jubileum vierde in dit jaar doch, dat het doel der tentoonstelling niet zoozeer was om dit jubileum te vieren, dan wel om propaganda te maken voor het gas.

Hij maakte melding van het feit, dat de gasfabriek die in 1913 3.111.601 M 3. gas verkocht, in 1918 slechts 1.570.361 M 3. gas betaald afleverde of haast de helft van 1913, hoe het verbruik schommelende is gebleven en nu in 1923 1.806.485 M 3. betaald gas werd afgeleverd.

De prijzen in 1916 was de gasprijs 71/2 cent per M 3. wisselden telkens, de hoogste was in 1921 24 cent terwijl deze thans bedraagt 15 cent.

Teneinde in den oorlogstijd de gasprijs niet te hoog op te voeren, werd bij de gemeente een kolenleening gesloten, waarvan nu nog eenige jaren jaarlijks ruim ƒ 18.000,— moet worden afgelost, hetgeen ongeveer 1 cent per M 3. verkocht gas beteekent.

Met onze fabriek, die een productievermogen van 4 miil. M 3. heeft, kunnen we meer doen dan thans en moet er daarom op alle wijzen gepoogd worden den omzet te vermeerderen. Getracht moet worden het afzetgebied te vergrooten in Warnsveld en Gorssel, doch ook door toepassing van speciale tarieven voor bakkers, slagers, restaurants, centrale verwarmingen en metaalindustrie moet het verbruik bevorderd worden, zoodat we weer op de vroegere hoogte komen, zoo mogelijk nog hooger stijgen. Wanneer thans het verbruik gelijk zou zijn aan dat van 1913, dan reeds zou het gas geleverd kunnen worden tegen 10 cent per M 3.

Ook door toepassing en invoering van het huurkoopsysteem moet het verbruik bevorderd worden, wijl op die wijze het publiek zonder te groote directe uitgaven zich in het bezit kan stellen van goede verbruikstoestellen.

Waar van verschillende zijden den raad wordt gegeven de gasprijs met 5 cent te ver-