Als voldoende merkten wij aan het antwoord van:

G. R. J. C. Bruinsma te Leidschendam; P. de Bruijn te Sliedrecht; L. M. Cooymans te Den Dungen; A. Erens te Maastricht; J. Gemser te Doorn; F. L. Gerrits te Zwolle; R. W. M. van Haren te Tegelen; J. A. Hawinkels te Montfort (L.); J. A. Hoeben te Roermond; N. A. Kaan te Wieringermeer; I. J. P. Keijzer te Berkel en Rodenrijs; J. G. Kikken te Mechelen-Wittem; A. M. J. Loof te Umbricht (L.); A. G. van Raalte te Amsterdam; P. J. J. de Schouwer te Groesbeek; P. J. Smeets te Maastricht; J. C. M. Smits te Roermond; S. P. Smits te Zoetermeer; M. Spoelstra te Bergum (Fr.); H. J. Timmermans te Nederweert; G. C. v.d. Vorst te Helmond; J. M. H. Wolfs te St.-Geertruid (L.) en J. W. van Zundert te Dinteloord.

VRAAG 18 I

D e gemeente asfalteert op gebruikelijke wijze de Langestraat, daarbij gebruik makend van een wegwals. Aan deze straat staat een oud woongebouw, dat plotseling aan de voorzijde scheuren gaat vertonen. Bouw- en woningtoezicht constateert, dat alle verankeringen zijn verroest en dat de voorgevel niet meer bij elkaar gehouden wordt.

Acht U de gemeente aansprakelijk voor de gehele of gedeeltelijke kosten van herstel? Geef een gemotiveerd antwoord.

Antwoord van de heer M. Pluijm te Heerlen

In het algemeen kan men de aansprakelijkheid van de gemeente als volgt onderscheiden:

a. aansprakelijkheid voor de schade veroorzaakt door een onrechtmatige daad, waarbij men weer een onderverdeling dient te maken in:

1. gevallen, waarin de gemeente optreedt als een particulier: wanneer zij dus handelt op gelijke voet als een burger dit kan doen.

In een dergelijk geval is de overheid, zoals o.m. uit het Strooppotarrest 1928 en het Meerboeiarrest 1931 blijkt, aansprakelijk voor de door haar aangerichte schade, zowel wanneer zij een subjectief recht van een ander schendt of in strijd handelt met haar eigen rechtsplicht, dan wel wanneer haar handelen indruist tegen de goede zeden of de zorgvuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer ten aanzien van een anders persoon of goed betaamt.

2. gevallen, waarin de gemeente optreedt qua talis: wanneer zij dus handelt op een wijze, zoals een burger dit nimmer kan doen.

De aansprakelijkheid van de overheid moet ook hier van geval tot