Organisatie van de openbare arbeidsbemiddeling. De Minister van Arbeid heeft zich bij circulaire, welke men elders m dit nummer vindt opgenomen, gewend tot de besturen van een groot aantal gemeenten, om hun medewerking in te roepen bij de ontwikkeling van de openbare arbeidsbemiddeling.

In de eerste plaats heeft hij er hun aandacht op gevestigd, dat het voor de verdere ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling van groot belang is, dat ook bij de correspondentschappen der openbare arbeidsbemiddeling in de kleinere plaatsen nauw verband worde gelegd tusschen de werkgevers en de werknemers en het orgaan der arbeidsbemiddeling.

~Óp"het voetspoor der gunstige ervaring by de gemeeuWijKe arbeidsbeurzen opgedaan, ware dit te bereiken door instelling van een commissie van advies die, in samenwerking met den correspondent, de belangen en de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling bevordert en bet contact onderhoudt met werkgevers en werknemers. Deze commissie ware samen te stellen uit een gelijk aantal werkgevers en een voorzitter, die noch tot de werkgevers, noch tot de werknemers is te rekenen, e functie van voorzitter zou, naar bet oordeel van den minister, bet best kunnen worden vervuld door een lid van bet college van B. en W., terwijl de overige leden zouden kunnen worden benoemd door den raad op aanbeveling van B. en W. De minister acht bet zeer gewenscbt, dat—alvorens tot benoeming wordt overgegaan de in de gemeente aanwezige vereenigingen van werkgevers en werknemers in de gelegenheid worden aanbevelingen voor te benoemen personen bij B. en in te dienen.

Een tweede punt, waarop in de circulaire wordt, is de bezoldiging van de correspondenten. Tot beden verrichten tal van correspondenten der arbeidsbemiddeling bun arbeid zonder vergoeding. Dit is niet wenscbelijk ; een goede behartiging van de belangen der arbeidsbemiddeling is alleen te verkrijgen door gesalarieerden arbeid. Bovendien zal aldus de kring van personen, uit wier midden een correspondent benoemd kan worden, zich uit breiden, zal b.v. ook uit arbeiderskringen, waaruit dikwijls zeer geschikte correspondenten te verkrijgen zouden zün. iemand aangewezen kunnen worden.

Omdat naast het semeentebelang ook het riiksbelang bij een goede arbeidsbemiddeling betrokken is, ia de minister bereid te bevorderen, dat aan de gemeenten een subsidie wordt verleend van 40 pet, van het uifekeerde salaris. – . –

De minister actt het tenslotte da» ae taak en de werkwijze van het correspondentschap bij een verordening worden geregeld, waardoor de instelling van het correspondentschap der arbeidsbemiddeling op vasten leest wordt geschoeid. Bij de circulaire worden daarom den gemeentebesturen ontwerpen voor een gemeentelijke verordening voor een correspondentschap der arbeidsbemiddeling met toelichting, alsmede