zeesclie landen en niet door aanbouw in het eigen land. Daar, gelijk de ervaring heeft geleerd, het gebruik van landbouwvoortbrengselen in Engeland constant is en alleen een aanzienlijke prijsverlaging zulks zou kunnen doen stijgen, zal uitvinding van meer arbeidsparende machines dus alleen ten gevolge hebben, dat de korenbouw meer winst oplevert. Wel zullen hierdoor gronden onder de ploeg worden gebracht waarvan zulks voordien niet loonend was, hetwelk de vraag naar arbeidskrachten zal doen toenemen. Maar de oppervlakte van deze gronden zal tegenover de oppervlakte der gronden, welker aanbouw reeds vroeger loonend was, in verhouding betrekkelijk gering zijn. De vraag naar arbeidskrachten op reeds in cultuur gebrachte gronden zal door invoering van meer of verbeterde machines in sterker mate afnemen, dan de vraag zal toenemen doordat de invoering van die machines het mogelqk maakt nieuwe gronden in cultuur te brengen. v. P.

Finlaiiil.

Voor deze aflevering niets belangrijks te vermelden

Frankrijk.

Veevoer per spoor tbges halp tarief van arbeiders bij HET BINNENHALEN VAN DEN WIJNOOGST IN 1919. De OrleanSspoorwegmaatschappij verleende dit jaar in bepaalde departementen een reductie van 50 pet. op den prijs der derde klasse spoorkaarten voor die arbeiders met hun vrouwen en kinderen, welke voor het binnenhalen van den wijnoogst van het eene naar het andere tot haar net behoorende station reizen.

De arbeiders bij den wijnoogst hebben zoowel heen als terug bij groepjes van minstens vijf moeten reizen, en minstens 50 K.M. enkele reis of 100 K.M. heen en terug op het net van genoemde maatschappij moeten afleggen, of althans voor zulk een afstand betalen.

Op vertoon van een verklaring van den burgemeester hunner gemeente, dat zij daglooners bij het binnenhalen van den wijnoogst waren hebben zij bij de heenreis den vollen prijs moeten betalen. Dezelfde verklaring heeft kunnen dienst doen als kaartje voor gratis terugreis mits geviseerd door den burgemeester van de gemeente, waarin zij gewerkt hebben.

Deze reductie werd, wat heenreis betreft, van 1 September tot en met 30 Oetober toegestaan, terwijl de terugkeer binnen een termijn, bedragende niet minder dan 8 en niet meer dan 50 dagen, beeft moeten plaats hebben. L. de H.

Italië. —— rn * Xv M j-k 'v-r «'v'k A 1 AVI

Noorwegen. . .

De Noorsche Landelijke organisatie van vakvereenigmgen