Natuurlijk stel ik mij niet Yoor al deze zaken achtereenvolgens of in korten tijd te behandelen. Het lijkt mij beter sommige dezer vragen te bespreken, naarmate zij meer of minder de oogenblikkelijke aandacht vragen. Het zal ook niet altijd geschikt zijn elk der ondérdeelen in de Kroniek te behandelen. Vaak zal voor een eenigszins volledige uitwerking een plaats gezocht moeten woi’den in het Hoofdtijdschrift. In vele gevallen toch zal een wetenschappelijke bespreking, hetzij op het gebied der organisatie, hetzij op dat der hulpwetenschappen, gebruik moeten maken van gegevens uit het buitenland. Voorbeelden toch van buitenlandsche organisaties en studies ontleend aan werken van buitenlandsche geleerden, zullen ons vaak tot gids kunnen zijn bij het vormen of wijzigen van instellingen hier te lande.

Maar, zoo kort en practisch mogelijk, zullen wij toch de verschillende zijden van het vraagstuk hier bespreken.

Wij zullen natuurlijk voortgaan met het publiceeren van ’t voornaamste, wat op het gebied der beroepskeuze in ons land voorvalt. Vooral de instelling van voorlichtingsdiensten en haar wijze van inrichting zal onze belangstelling hebben. Daarnaast mededeelingen en verslagen van vergaderingen, uittrekstel uit geschriften, en dergelijke.

De voorlichting bij de beroepskeuze is een onderwerp, dat zich reeds in een vrij groote belangstelling mag verheugen. Of bet aan de maatschappij zal brengen, wat men er van vraagt, n.l. zoo algemeen mogelijk te verwezenlijken de stelling: de rechte man op de rechte plaats, hangt veel af van de wijze, waarop de zaak allerwege wordt aangepakt. Een goede, systematische inrichting, met veelzijdige orienteering is daartoe in de eerste plaats noodig.

En daarnevens niet minder de samenwerking van velen.

Ik mag dan ook niet eindigen zonder de lezers van dit tijdschrift hulp en ondersteuning te vragen bij bet schrijven van deze rubriek. Deze kunnen zij op velerlei wijzen verleenen, hetzij door toezending van berichten en gegevens aan onze redactie, hetzij door mededeelingen uit eigen ervaring of studie. Ook kan zij verkregen worden door bet stellen van vragen, die ons den weg kunnen wijzen, omtrent wat behandeld moet worden en waarvoor belangstelling kan worden verwacht.

.. ■ – —25 *5 Vooral zij, die belast zijn met bet geven van voorlichting, leiders van bureaux van beroepskeuze, leden van Commissiën, enz. kunnen door middel van deze rubriek een band knoopen, die vooral bij pas ontluikende organisaties ten zeerste gewenscbt is.

Hiermede wil ik voor deze keer volstaan. Ik hoop geen vergeefsch beroep te hebben gedaan op de belangstelling en de medewerking mijner lezers, dan kan van bovenstaande veel verwezenlijkt worden. B. J. v. D.

Jaarverslag over 1919 van het Bureau voor Vakopleiding (Be-