buitenlanders der laatste maand bij hen genoteerd, slechts 28 rechtstreeks van buiten ingekomen zijn, terwijl er 111 van werkgever in Heerlen tydens hun verblijf aldaar wisselden. De weiischelijkheid werd betoogd om de passen liefst in twee kleuren uit te geven, of anders uitdrukkelijk de reden van afgifte te vermelden.

Opgemerkt werd, dat de werkgevers vaak Duitsche krachten vragen om het loonverschil, maar ook omdat deze vaak zeer willig zijn in het aanvaarden van onverschillig welk werk. Hielden Nederlandschen loonstandaard te moeten aanhouden, houdt de Arbeidsbeurs meermaals van bemiddelingswerk terug. Geklaagd werd, dat vreemde krachten, hoewel niet-vakkundig zich toch soms vrij als vakman uitgeven. Slechts dan worden vreemdelingen als werkzoekenden ingeschreven, wanneer zij in het bezit zijn van deugdelijke Nederlandsche paspoorten.

De meening werd geuit, dat gewestelijke vergaderingen, gelijk hier en ook reeds enkele malen te Tilburg gehouden werden, veel doeltreffender zijn in het belang der Arbeidsbemiddeling der streek, welke de districten omvatten, dan de bijeenkomsten uitgeschreven door de Directeuren-vereeniging. Of deze vereeniging met beperkt ledental aan haar doel beantwoorden kan, werd in twijfel getrokken.

Men achtte aansluiting bij groote landelijke ambtenaren-organisaties verkieselijker en ook voordeeliger, wat de contribueering betreft, terwijl het afwei-pen van practisch nut der Directeurenvereeniging betwijfeld werd. Daarom wilde men bij den Rijksdienst er op aangedrongen zien om vandaar uit de vergaderingen zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn en tevens vandaar uit te regelen zooveel mogelijk ook de meer-persoonlyke belangen der Directeuren en van de Beurzen. Met name werd genoemd een goede salarisregeling, zooals b.v. kortelings door den Minister van Arbeid voor de Correspondenten is aangegeven en ook van Eegeeringswege het treffen van maatregelen om particuliere beurzen zooals b.v. Venray, Roermond en Heerlen en zooveel andere tot gemeenteinstellingen te doen worden. Vandaar af ook wilde men invloed geoefend zien op aanstelling van voldoende personeel ook voor kleinere beurzen, omdat vooral den laatsten tijd het werk zoodanig is toegenomen, dat een Directeur alleen of met een klerkje onmogelyk zyn taak goed kan vervullen. De Rijksdienst moet het centraal orgaan zijn en blijven, dat in overleg met de Beurzen regelend optreedt.

De groote werklooslteid, welke evenals in andere streken ook in Brabant en Limburg reeds bestaat of dreigende is, vestigde opnieuw de aandacht op het groote arbeidsveld, dat nog steeds in de uitgestrekte Peellanden braak ligt en op bewerking wacht. Het graven van kanalen, het aanleggen van goede wegen en spoorwegen, het bouwen van boerderyen, en zooveel ander werk zouden in de gelegenheid stellen productieven arbeid te doen verrichten door de talryke werkloozen, welke thans zonder