om alles in het werk te stellen teneinde het bouwen ran woningen looveel mogelijk te bevorderen.

s°. het Departement van Landbouw en andere vereenigingen, die zich met landontginning bezig houden, te verzoeken zooveel en zoo krachtig mogelyk daarmee voort te gaan, waardoor niet alleen de werkloosheid zal kunnen worden bestreden, maar ook arbeidskrachten voor den landbouw zullen worden gewonnen en de productie in dien tak van bedrijf worden vermeerderd;

6°. bij het Kijk aan te dringen op het openen van cursussen in naaien en koken en voedingsleer voor werklooze fabrieksarbeidsters, welke cursussen onder toezicht zullen moeten staan van speciaal daarvoor te vormen commissies. In deze comité’s zullen vanzelf sprekend zitting hebben de vrouwelijke leden der Gemeentelijke Werkloosheidscomité’s en de vrouwelijke beambten van de Arbeidsinspectie. Genoemd comité, of indien zulks beter worde geacht, een speciaal daarvoor gevormde commissie worde belast met het ontwerpen en doen uitvoeren van plannen tot werkverschaffing voor vrouwelijke werkloozen; bij welke plannen de medewerking worde ingeroepen van die gemeenten, waar de werkloosheid onder de vrouwen het grootst zal kunnen worden, van den Nationalen Vrouwenraad, den Bond van Handels- en Kantoorbedienden en het Landelijk Vakverbond der arbeiders.

7°. om aan te hevelen, dat de militairen voor hun oefeningen zooveel mogelijk worden opgeroepen in dien tijd van het jaar, waarin de meeste werkloosheid te wachten is.

Een voorstel om het oproepen der lichtingen achterwege te laten, kon geen meerderheid vinden in den Werkloosheidsraad.

B°. het Departement voor Sociale Aangelegenheden voor te stellen bij de Volksvertegenwoordiging een nieuw crediet aan te vragen teneinde daaruit de verhoogde uitgaven, tengevolge van bovengenoemde maatregelen, te kunnen bestrijden, doch waar verzoeken voor extra uitkeeringen aan de werkloosheidskassen mochten inkomen, deze alleen toe te staan na een onderzoek van elk geval op zich zelf en onder voorwaarde, dat hetzij door de organisaties zelven of van de zijde der leden ook ruimere bijdragen worden gestort.

Een bewijs, dat deze voorstellen niet ongegrond zijn, bevat het rapport van den Inspecteur der Arbeidsbemiddeling van 25 Februari j.1., waaruit bleek, dat bij de verschillende Arbeidsbeurzen 16661 werkzoekenden stonden ingeschreven tegenover 233 vacante plaatsen; voor de vrouwen waren de cijfers respect. 2022 en 1156. Het aantal werkloozen is tusschen 10 Januari en 26 Februari 2 x zoo groot geworden, terwijl in den loop van een maand de toename 35% bedroeg.