om het kruisteeken over hen te maken; de grootsten, zij die reeds wat konden stamelen, wachtten bescheiden hunne beurt af en maakten zelf godvruchtiglijk het H. Kruisteeken met een bevalligen ernst. Tal van familiën legden zich een marsch van één twee uren op om hunne kinderen naar deze plechtigheid te brengen; zij telden de vermoeienis niet; het was blijdschap en feest voor iedereen.

Bij deze plechtigheid was de H. Kindsheid bijna altijd vertegenwoodigd. Er is inderdaad geen onzer parochies, waar men niet een zeker getal kleine heidenen telt , aangenomen door christen familiën.

Nu eens worden deze kinderen gevraagd aan onze weeshuizen, dan weer hebben de christenen ze gekocht of kosteloos gekregen van hunne ouders en zij voeden ze op als hunne eigene kinderen en beschouwen ze als leden der familie. Zij brachten ze naar de kerk , opdat ook zij mochten deelen in de gratiën der kerkelijke zegeningen, gratiën, die op de aangenomen ouders overstroomden.

Onder de goede werken , die ik had aanbevolen aan den ijver onzer christenen om in ruimer mate de vruchten van het Jubilé te verdienen stond het werk der Doopsels van kleine heidenen op den eersten rang. De uitkomsten der jaarverslagen toonen mij , dat mijne vermaningen zijn opgevolgd , want niettegenstaande de afscheiding van Tongkingaan-zee , waardoor de oppervlakte van het Vicariaat merkelijk ingekort is, is het cijfer der Doopsels van de H. Kindsheid slechts omtrent 2300 minder dan het voorgaande jaar, ver boven hetgeen wij hadden durven hopen.

God alleen weet wat de toekomst voor ons weggeborgen houdt, maar het schijnt mij toe dat het verleden ons betrouwen moet inboezemen. Ziehier toch de lijst der verwonderlijke uitslagen in onze Missie verkregen door middel van het stuivertje der H. Kindsheid, sedert den dood van Mgr. Puginier, mijn vereerden voorganger.