twee jaren zusters te hebben, die hem helpen in het evangeliseeren van dit uitgestrekt distrikt.

De tien posten, die het dichtst bij het middelpunt gelegen, en twee of drie uren van Ambatolampy verwijderd zijn, heeft hij aan onze zusters toevertrouwd. Hij zelf zorgt voor al de andere. Aan het hoofd dezer tien posten staat een catechist, die niet veel zou uitwerken, indien hij niet voortdurend door den missionaris werd aangewakkerd. Eiken morgen bestijgt een zuster de ezelin der missie en gaat den catechismus leeren op een der posten, terwijl de drie anderen het middelpunt van Ambatolampy evangeliseeren en vooral de kinderen van het gesticht en de leerlingen der klassen. Deze posten. Monseigneur, wilde ik U heden leeren kennen, om u het goede te toonen, dat de zusters er doen. Het tot stand gebrachte goed moet U worden toegeschreven, daar de zusters slechts leven van datgene, wat gij ons toezendt.

Ik laat het woord aan onze goede Moeder, Joannes Berchmans en aan de zusters van Ambatolampy, wier brieven ik slechts overschrijf.

Manatetivohitra. „Deze post ligt slechts een uur van Ambatolampy en heeft den H. Ignatius als patroon. De paden, die er heen leiden zijn juist niet de gemakkelijkste en in den beginne begaf ik mij nooit zonder schrik op weg. Grauwtje, onze kleine ezelin, had er heel wat op tegen over de inlandsche bruggen te gaan ; deze bestaan uit takken van rotte boomen en zijn echt gevaarlijke plaatsen : zij liep ook niet gaarne over de glooiingen der rijstvelden. Deze glooiingen zijn smal, glibberig en slijkachtig. Maar ik heb een middel tegen haar schrik gevonden en sinds dien tijd ga ik met een gerust hart op weg.

„Ziehier mijn geheim : Op elke gevaarlijke plaats sprenkel ik eenige druppels wijwater van St. Ignatius, en aanstonds stapt ons grauwtje met vasten tred, zonder vrees