Bnnige „blauwe bergen” —de Gedeh en de Salak die bij helder weder daar aan de kust gemakkelijk konden worden waargenomen. |

Op die binnenlanden hadden onze voorvaders het volstrekt niet Zoo het der moeite waard gerekend in het „Dagh-Register gehouden int Gasteel Batavia” op te teekenen den 9den Sept. 1636:|

„De Batavise Javanen ende Maleyers brengen uit de riviere van Anckee binnen een Javaen van Oecker, die sy aldaer gevonden hebben met bellen ende pauwsveeren belaeden, synde een lantloper off Javaensen hermijt, niet eetende als cruyt vant velt, rapporterende dat van Oecker herwaerts compt in pelgrimagie, omme twee van zijn mackers te soecken, die verstaen hadde hier waren; segt geen Matarams leger noch volck op den wech vernomen te hAben.” I

In datzelfde Register heet het eenige jaren later dato 19 , Nov. 1664: |

„Heden is een zeer vremde ende bedenkelijke saek voorgevallen. Seker Javaen was gekomen by Siqua, capiteijn der Chinese natie alhier, seggende, dat hij quam van een groot heer uyt het gebergte, die kennisse met d’heer generael wilde maken, ende hem ten dien eynde, met een brief hadde afgesonden. Siqua sond sijn dienstmeyt. Patra genaemd, met den Javaen na het nasteel ende Patra ging boven bij sijn Edt., hem bekent makende, dat de Javaen beneden was ende de brief selve wilde overleveren. Syn Edt. sond Patra weder beneden om hem aen te seggen, dat hij haer den brief sonde geven om die eerst te sien en dat hem dan toegelaten sonde worden boven te comen. Patra met den brief boven genomen synde, verhaelde, dat de Javaen haer die seer ongeerne hadde overhandigt, doende groote instantie om selve boven te mogen gaen ende syn Edt., te spreken. Dese genaemde brief was in een kleen, ront doossien, een lat van een dnym lang ende wat dinker, synde gesnhreven op een ont blad van een boom, donh enkelt en niet dubbelt, gelyk de Javaensa