onze bagage in een bérok (schuitje) over zee langs de kust vervoeren; wij echter maken een frisch morgenritje langs een niet al te onmogelijken weg tot Nobo; af en toe moet het stapvoets gaan vanwege de vele keien; af en toe gaat het in een gezellig drafje, binnen een uur zijn we er. Het is de eerste strandkampong in de richting van den Lobetobi. Daar werd op 23 Mei 1911 door P. de Nateris, dien stoeren arbeider in ’s Heeren wijngaard, de eerste zieleoogst binnengehaald; en juist een daarna, nadat reeds zoo goed als alle kinderen gedoopt waren, werd door mij de eerste Catechist aldaar aangesteld, die er zich met zijn wederhelft voorgoed had te vestigen. Een huis in de kampong werd tot zijn gebruik afgestaan en door de kampongbewoners werd een kapelletje opgericht, bestaande uit eenige ruw bekapte boomstammen, wat gedroogd rietgras als bedekking en wat bamboes om het geraamte in elkaar te houden; dit alles ten behoeve van het Catechismusonderricht, dat van nu af geregeld zou gegeven worden, terwijl we ons tot dan toe slechts beholpen hadden met iemand, die wel eens van Konga over kwam wippen om de kinderen het Onze Vader niet te laten vergeten.

Van een altaar of wat er op lijkt, was nog geen sprake. Toch hadden de lui al spoedig, op aanwijzing van den Catechist, wat kniellatten op kleine pootjes in elkaar geknutseld, zoodat de luisterende jeugd niet in het stof van moeder aarde behoefde te zitten. En het godsdienstonderricht werd nu terdege ter hand genomen, vooral voor degenen die tot de jaren des verstands waren gekomen en dus door het onderricht op het doopsel moesten worden voorbereid. En dat wel met zooveel ijver en voortvarendheid dat ik op 2 Sept. daaraanvolgende ruim 20 jongens en meisjes van B—l78—17 jaar kon doopen en tot de Ie H. Communie toelaten. Eenige achterblijvers volgden alras. Zelfs lieten de lui mij door den Catechist weten, dat zij er op stonden, dat hun kinderen leerden lezen, schrijven en rekenen. Ik scharrelde, met behulp van P. Hoeberechts, op ons internaat te Larantoeka wat oude leien bij elkaar, werd ook wat griffels machtig en een stuk of wat oude leesboekjes voor eerstbeginnenden van de allerlaagste sport en .... naast het huis van