Europa en Indië, die zij wist dat hun belangstelling zouden inboezemen of prettige verpoozing verschaffen, maar aanhoudend ook verraste zij hen met cadeautjes zoowel voor henzelven als voor de kinderen, aan hunne zorg toevertrouwd. Hoe menige missionaris zal, bij het vernemen der droevige tijding van haar overlijden, hebben gezucht: «Treurig, dat die goede Mère Aldegonde gevallen is! Zij heeft zooveel gedaan voor mijzelf en voor mijne bruintjes!” Nu eens waren het kleedingstukjes, die zij ofwel zelf naaide ofwel door de dienstvaardige leerlingen der school, waar zij werkzaam was, deed vervaardigen; dan weder lekkernijtjes, welke zij van hunne milddadigheid wist te verwerven ■ een ander maal rozenkransjes, medailles, koraalsnoertjes, weet ik wat al meer I Tegen Sint Nicolaas gingen er heele pakken met verrassingen en versnaperingen naar Flores, Timor, de Kei-eilanden en waar al niet, om den missionarissen en den kleinen kinderen een prettigen avond te verschaffen. Gij zult erkennen, dat er een buitengewoon délicate hartelijkheid spreekt uit dit alles.

Kwamen er, door ziekte gedwongen hunne afgelegen standplaats tijdelijk te verlaten, missionarissen te Malang of Soerabaya aan, dan vooral kenden hare bezorgdheid en haar medelijden geene grenzen. Op alle mogelijke wijze was zij er op uit hun verlichting te verschaffen. Persoonlijk ging zij menigmaal voor het onduldbare vuur der benauwde keuken staan om de extratjes te bereiden, welke zij wist dat zij behoefden. Gerustelijk kan ik zeggen, dat velen onzer aan hare goede zorgen het herstel hunner geknakte gezondheid voor een groot gedeelte te danken hadden. Zeer zeker heeft ontelbare keeren .een dankbare glimlach, uitgelokt door hare weldadige goedheid, op het gelaat van zieken en lijdenden geblonken.

Geen wonder dan ook, dat eene Zuster, die bij 'allen, die haar kenden, te boek stond als zulk eene mate van medelijdende liefde te bezitten, de toevlucht werd van ontelbaren, in lijden naar lichaam of ziel verkeerenden. Konden de muren van Soerabaya, Malang en Buitenzorg spreken, wat zouden zy al niet vertellen! Hoe menige moeder, hoe menige vader.