mijn bagage te zorgen, vond dat ik voor een Engelschman een heel aardig woordje Hollandsch sprak.

Wat er verder zoo in Holland allemaal voorviel zullen we hier maar voorbij gaan. Laat me u slechts in het kort zeggen, dat ik in Holland juist den tijd had om alles te regelen, en Ouders en vrienden nog eens te zien voorzqover de omstandigheden dit toelieten. lets schijnbaar heel aangenaams, en ’t waren ook gelukkige, zonnige dagen, maar toch alles bijeen is dat telkens en telkens afscheid nemen en vooral in sommige gevallen een pijnlijke operatie. God had me trouwe vrienden gegeven : nu wilde Hij ook, dat het offer dubbel zwaar zou zijn.

Dertig Juni, het feest van het Allerheiligst Hart van Jesus, was bepaald voor het vertrek! Van Rotterdam zou de Lloydboot «Goentoer» ons over de wijde zeeën naar Indië dragen. En hier, waarde lezers, neem ik de gelegenheid waar U mijn reisgenoot voor te stellen: Frater Theodorus Bechtold, die met mij dezelfde bestemming had, n.l. Moentilan op Java.

Na een allerhartelijkste ontvangst brachten Rotterdamsche en Haagsche vrienden me dien Vrijdagavond aan boord, ’s Morgens en ’s middags was ik er al even geweest om te zien of alles voor het H. Mis-lezen in orde, was. Gelukkig, dat ik dit gedaan had : er was nu nog tijd om aan wal nog een eenvoudig altaartje in elkaar te slaan. Wel een vooruitgang! Zeven jaren geleden werd een plank gelegd over een paar tafeltjes, de canonborden moesten maar geplaatst worden tegen de kandelaartjes; en nu, op hooge schragen een solied afgewerkte altaartafel, met verhooging voor de kandelaars en het kruis enz., zoodat het geheel werkelijk aan de eischen van altaar voldeed. lederen morgen om half zes komt een Javaansche bediende en slaat alles netjes op in den muzieksalon; dan verschijnt mijn Collega ; als bekwame koster bekleedt hij het altaar en maakt alles gereed voor het H. Misoffer. Dit is op gewone dagen om zes, op Zondagen om acht uur. Reeds den eersten morgen, toen we pas den nieuwen wat,erweg uit waren, kon ik de H. Mis lezen; mijn gemeente was wel niet groot, vooral niet op werkdagen. Zaterdagmiddag ben ik het schip overal eens rond gegaan om me zooveel mogelijk te laten