Wat Bandoeng vooral ten goede kwam, was de aanleg van een spoorlijn vanuit Batavia. Zoo ontstond er een gemakkelijke, goedkoope verbinding met de lage, warme landen aan de kust; en welk verstandig mensch, beneden door den zonnegloed half gaar gebraden, kijkt niet verlangend uit naar de hoogere regionen, waar de frissche berglucht u Hollands lente eenigszins in herinnering brengt?

Ook een nieuw verdedigingsplan voor Java deed zijn invloed Op Bandoeng gelden.. Van alle kanten door steile bergen omringd, ligt Bandoengs hoogvlakte ongeveer zoo groot als de halve provincie Utrecht daar als een door de natuur gevormde reuzenvesting met Bandoeng als centrum. Zou een of ander vijand landen en ons leger naar ’t binnenland terugdringen, dan blijft Bandoengs vlakte ten laatste ’t toevluchtsoord. We hebben dan ook tegenwoordig bij en om Bandoeng ~volk” van alle wapenen: infanteristen, cavaleristen, artilleristen, mannen van de genie, vliegeniers enz. Ook zijn hier voor millioenen groote oorlogsmagazijnen neer gezet, ’t Departement van Oorlog werd eveneens naar hier overgeplaatst, ’t Departement van Gouvernementsbedrijven zal dra volgen en van overplaatsing van nog andere is al meer dan eens gesproken.

Dit even over Bandoeng. Nu onze plaatjes! ’t Praatje erbij zal telkens kort zijn. Want éen van de twee: óf wat op de foto staat, ziet ge met eigen oogen, óf ge ziet het niet. Tertium non datur: een derde geval is er niet. Ziet ge het, waarom dan nog veel woorden verspild? Ziet U T niet, ga dan maar eens van hier uit er over praten!

PALEIS VAN DEN LEGERCOMMANDANT (zie bladz. 10) vindt U onder de eerste foto gedrukt. Wel eigenlijk den naani' van paleis waard? Een geestig journalist betitelde het eens in zijn blad als „crematorium”.i Niet teekenend die naam? Van binnen ziet het er al even weinig paleisachtig uit. Toch heeft dit gebouw een leelijken duit gekost. Jammer dat de genie er geen prijsvraag voor uitschreef. Dan had men heel wat anders gekregen en waarschijnlijk goedkooper ook. In alle geval, de man die er in woont, en derhalve hier zijn baton de maréchal heeft behaald, mag na eenige weinige jaren naar Holland terug en geniet dan een pensioen van minstens fl. 9000 per jaar. Een gepensioneerd

' Inriciiting voor lijkverbranding.