van den Pastoor vergeet even z’n noodigen dienst, en ’t dreigt in de richting van een ondeugdje, die een grapje waagde en met schellen lach voor het wapen wegvlucht in de algemeene hilariteit. Van alle kanten vliegen de pijlen van Javaansche woorden, die, te oordeelen naar de uitwerking, weer raak schoten op de wakker-gekittelde, onschuldige vroolijkheid 1

Bij de kerk wordt een stoel aangesleept voor mijnheer Pastoor, ’n Laatste woord heeft hij te zeggen, vóór in stillen ernst het groote gaat gebeuren in de armelijke kerk. Wie ooit luisterde naar een Missie-preek, of Sint-Bonifacius’ leven las, verwacht dat hij herinneren zal aan het gewicht van het oogenblik: De H. Geest zal in Jezus’ arm kerkje neerdalen en zijn intrek nemen bij de kleinsten onder de nietige menschenkinderen. ’t Spijt me, dat ik weer uw gevoel moet pijnigen met nuchtere werkelijkheid.

„Ga ’ns allemaal op ’n rij staan, de grootsten voorop; links de meisjes en rechts de jongens.” Dat komt klaar, maar vreemde handen helpen zetten en verzetten, en vooral de meisjes hebben zenuwachtig pleizier. Negen meisjes en zeven jongens zijn losgekomen uit de luidruchtige groep. Tot uw ontsteltenis ontdekken uw Hollandsche oogen, dat ze in hun gewone daagsche plunje staan! Maar hoe! 1 Mag dat 11 Kan dat!!

Of ’t kan of mag, weet ik niet! Wel weet ik, dat de Javanen arm zijn en van ons uiterlijk vertoon niet veel weten, 't Is misschien een te-kort, maar worden te onzent niet vele Eerste H. Communie’s begraven onder een te-veel?

Maar let op: de namen worden gevraagd. Ze hebben ze zelf gekozen en daar de meisjes het eerst aan de beurt zijn, zal uw herinnering ’n teer Sint-Agnesje, ’n Anastasia uit den Catacombentijd, ’n St. Elisabeth-Koningsvrouwe oproepen, wier heiligheid weerspiegelen zal in den eersten ijver der nieuwe Christenen. De eerste werkt onhandig haar naam naar buiten: Pa-woe-la!

Wat zegt ze? Ik kan het niet verstaan.

„Paula” heeft ’n buurman ontdekt.

Paula, de patricische afstammelinge uit een oud Romeinsch geslacht, die in statigen eenvoud den H. Vader en vele Bisschoppen bij zich te gast had: Aardsche hoogheid en hemelsche heiligheid in den glans eener schoone vrouw!

Lezer, deze Paula heeft reeds lang gepruimd! Schrik niet, ’t is