door de benoeming van oud-leerlingen van Moentilan op onze scholen te Medari, ook daar opgegroeid, is een bond van leekenapostelen; in de tweede vereeniging treedt meer op den voorgrond onderlinge liefde en behulpzaamheid.

De Xaverius-bond vereenigt in zich alle Katholieke onderwijzers en meer ontwikkelde Katholieken, die gewoonlijk vier of vijfmaal per week hun vrije avonduren ter beschikking willen stellen voor het catechismusonderricht in de omliggende dessa s. Geregeld worden aldus ruim 22 dessa s bezocht en het behoeft wel niet vermeld welke waarde dit geregeld onderricht van deze apostelen zonder toog voor de missie heeft, afgezien nog van de doopsels van kinderen in stervensgevaar, die men hier en daar op den koop toe er bij krijgt.

Aan dezen Xaverius-bond heeft de Missie in Medari haar bloei voor een niet gering deel te danken, en hij toont ons de eerste, rijpende vruchten van een leeken-apostelziel in Moentilan s leerlingen aangekweekt door de goede zorgen en den moeitevollen arbeid van een Pater van Lith, den vormer der oudere Medarische goeroe’s.

De vereeniging voor Doodenzorg, de Pangroekti Laja ), eene vereeniging van liefde en behulpzaamheid, is een bond, voortgekomen uit het o, zoo kiesche en fijngevoelige Javanenhart, dat groote belangstelling toont bij sterfgevallen. Het kwam wel voor, dat heidensche buren of familieleden weigerden een behulpzame hand uit te steken en te helpen bij lijkverzorging, of, volgens Javaansche gewoonte, bij te dragen in de kosten der begrafenis, als een Katholiek stierf. Zij. die uit adatgewoonte soms veel over hadden om de nabestaanden van overleden heidenen in die droevige uren te hulp te komen, weigerden met heidensche koelheid en onverschilligheid iederen dienst, waar het Katholieke Javanen gold. Het gevolg laat zich gemakkelijk raden. De Katholieken voelden zich geïsoleerd, alleen en verlaten en sommige catechumenen schrokken zelfs daardoor terug voor een beslissenden stap.

De Pangroekti Laja echter brengt thans in dit opzicht uitkomst. Bij het overlijden van een Katholiek heeft men slechts hiervan

') Letterlijk: „zorg voor dooden".