Juli 3, Augustus 1, September 1, October 0, November 2, December 2.

In de meeste gevallen werden uit de milt en de gal cultures aangelegd. Na 24 uur werd meestal een reincultuur van typhusbacillen gevonden; een enkele maal werden in de gal slechts colibacillen gevonden, terwijl daarbij in de milt typhusbacillen werden aangetroffen; ook werd uit de gal somtijds een mengsel van coli- en typhusbacillen gekweekt.

Paratyphus A en B werden geen enkele maal gevonden; ook werd er speciaal acht op geslagen, of niet de A of B gemengd met den echten typhusbacil was aan te treffen; daartoe werden van de platen, van gal of milt gegoten, steeds een aantal kolonies afgeënt op agar volgens Roth berger, die den typhusbacil onveranderd laat, doch die door de A en B wordt verkleurd. Bij het aanleggen van een dergelijke serie werden speciaal die kolonies uitgezocht, die een eenigszins afwijkend aspect vertoonden. De typhusbacil bleek evenwel steeds onvermengd voor te komen.

Wij weten uit de onderzoekingen van Schueffner,') dat hier in Deli de paratyphus A en B bij bloedonderzoekingen van typhuspatienten wel degelijk worden gevonden. Deze zijn dus ook hier evenals elders veel minder gevaarlijk dan de echte typhusbacil.

De typhus kwam hier in 10 gevallen als zuivere ileotyphus voor, dus zonder dat macroscopische veranderingen in den dikken darm waren te vinden. In 8 gevallen vergezelden veranderingen in het colon die in den dunnen darm. Wel trad in enkele gevallen de typhus van den dikken darm sterk op den voorgrond, doch steeds waren ulcera of litteekens in de Peyersche plaques te vinden. Deze gevallen behoorden dus tot den i 1 eo-co 1 otyphus; een zuiveren colotyphus zag ik dit jaar niet.

') SCHÜFFNER, Münch. med. Woch. 1907 p. 1722: Die Züchtung der Typhusbazillen aus dem Blute auf Gallenagar.