geven koortsgevallen bedraagt 44064 (nl. 15°/0 der bevolking) met 5106 sterfgevallen (11V2 °/o der ziektegevallen.).

Cholera en pokken kwamen niet voor.

Hier wordt geklaagd over de moeilijkheid omdirektmet de zieke bevolking in aanraking te komeii. Het geschiedt alleen indirect door bemiddeling der modins (priesters) en wordt hiervan terecht weinig heil verwacht.

Grobogan. Bevolkingssterkte niet opgegeven.

Op de hoofdplaats Poerwodadi is de drinkwatervoorziening door middel eener buisleiding (met hydranten) van de bron Sinawah uitstekend.

De algemeene gezondheidstoestand was in het algemeen goed. Cholera kwam niet voor. Van koortsen werden gerapporteerd 11125 gevallen mei 299 sterfgevallen (2.5%). Pokken 119 gevallen met 13 sterfgevallen (11 °/0)-

Koedoes. De afdeeling Koedoes telde ultimo December 1907 254324 zielen. De regenval was 2620 mM. in 133 regendagen.

De algemeene gezondheidstoestand was bevredigend. Malaria-koortsen werden gerapporteerd in 16412 gevallen. Een kleine toename dus vergeleken met het vorige jaar, maar toch nog niet van belang; het aantal bedraagt 7% der bevolking. Het sterftecijfer is 1116 (6'/2 °/0 der ziektegevallen). Typhus kwam het geheele jaar sporadisch voor vooral in het Chineesche kamp, waar de hygienische toestand als slecht wordt aangegeven. Pokken, eveneens sporadisch, werd aangegeven in 48 gevallen, die voor het meerendeel echter varicellen bleken te zijn.

Lepra en cholera werden niet geconstateerd. De reeds vroeger vermelde met lepra behepte Chineezen lieten zich niet onderzoeken.

De poliklinieken buiten de hoofdplaats werden weinig, die ter hoofdplaats steeds meer bezocht (276 patienten).

Het ziekengesticht voor zieke prostituées is veel te klein^ en eischt dringend vergrooting. Het aantal patienten,