met 3760 sterfgevallen (7 °/0). Maatregelen daartegen door gratis verstrekking van kininepillen (opgeloste kinine bleek weinig gebruikt te worden), aanstelling ter verdeeling dezer pillen van 4 magangs en later verkrijgbaarstelling tegen lagen prijs van kininetabletten hadden succes.

Pokken kwamen voor in 439 gevallen met 20 sterfgevallen, waaronder waarschijnlijk veel waterpokken voorkwamen.

Uit deze residentie werden in het Instituut Pasteur te Weltevreden behandeld 1 Europeaan en 3 Inlanders. Verreweg de meeste gebeten inlanders weigerden echter opzending.

Rembang. Bevolkingssterkte niet opgegeven.

Het verslag schittert door onbeduidendheid en wordt er alleen melding in gemaakt van de tot stand gekomen vergrooting van het ziekengesticht en de fabricage en verstrekking op groote schaal hier van kininepillen (23000 soms per dag) aan de Inlandsche bevolking.

Het aantal van hier gerapporteerde malaria-gevallen bedroeg 17970 met 1572 sterfgevallen (bijna 9 °/o).

Toeban. Bevolkingssterkte: 75 Europeanen, 247669 Inlanders en 4691 Chineezen en vreemde Oosterlingen.

Het klimaat is hier matig warm. Als drinkwater wordt hier gebruikt put- en bronwater.

De algemeene gezondheidstoestand liet hier veel tewenschen over.— Zeer veel malaria kwam hier voor: 11049 gevallen met 1189 sterfgevallen. (5 °/o der bevolkingssterkte met 4 °/00 sterfte, 10 °/0 der ziektegevallen aan malaria) werden gerapporteerd. Kinine in den vorm van pillen werd hier in groote hoeveelheid gratis verstrekt.— Veel huidziekten en framboesia komen hier voor.— Lepra was hier bekend in 92 gevallen (89 inlanders, 6 chineezen en 2 arabieren), 8 lijders overleden dit jaar.— Pokken kwam sporadisch voor (37 gevallen met 6 sterfgevallen).— Oogziekten waren hier betrekkelijk zeldzaam; meest was het trachoom en de gevolgtoestanden daarvan