Verslag van het wetenschappelijk gedeelte der vergaderingen van de Vereeniging tot Bevor= dering der Geneeskundige Wetenschappen in N. 1. te Batavia gehouden in 1908.

Gewone Vergadering op Donderdag 23 Januari 1908.

Dr. de Vlieger deelt mee een geval van puerperale infectie bij eene kazernevrouw te Buitenzorg, door hem met collargol percutaan intraveneus behandeld. Er waren geen locale afwijkingen. De koorts, die op den dag der injectie van 100 mgr. collargol nog 40° was, verdween daarop voor goed.

Dr. van den Vrijhoef vermeldt naar aanleiding hiervan 3 gevallen, die doodelijk verliepen ondanks collargol-injectie; in twee dier gevallen bestonden echter locale afwijkingen.

Na desbetreffende vraag van den voorzitter blijkt dat tinct. iodii bij febris puerperalis nog steeds in gebruik is.

Dr. Kiewiet de Jonge, belast met het toezicht op de antimalariacampagne in de Benedenstad, vond overal in vischvijvers onder algen, in sawahs, boomstronken en wagensporen anopheles. Spreker acht een oorzakelijke bestrijding mede door de tegenwerking der bevolking onmogelijk. Er zouden millioenen aan kosten mee gemoeid zijn. Men kan alleen palliatief te werk gaan. Het systeem vanTERBURGH om aan alle malarialijders zóólang chinine te geven tot de laatste rest van een milttumor verdwenen is, kan niet worden gevolgd. De menschen wenschen alleen chinine als ze aan koorts lijden. Derhalve worden de zieken opgezocht door wijkmeesters, die ze aanwijzen aan twee Dr. Djawa's, die over vier magangs beschikken. Bijna enkel volwassenen, weinig kinderen, waarvan men niet weet dat ze ziek zijn,