zuiveren en heeft er ten slotte een zuur, „X-zuur", uit bereid, dat hij beschouwt al het werkzame bestanddeel. Met het chemisch gezuiverd decoct is tot dusver slechts een klein aantal proeven op beri—beri 1 ijders gedaan, met X-zuur is nog niet gewerkt, een gevolg van de vrij omslachtige en voor particulier initiatief kostbare bereidingswijze.

Toen nu Dr. Pol tot het voortzetten zijner proeven bij de Regeering een subsidie aanvroeg, werd hieromtrent advies gevraagd aan den Directeur van het Geneeskundig Laboratorium, die, in aanmerking nemend dat door sommige onderzoekers met katjang hidjoe vrij wel negatieve resultaten waren verkregen, zoodat de gunstige uitkomsten van Dr. Pol niet algemeen waren bevestigd, in overweging gaf, deze quaestie eerst nog eens door een der ambtenaren van het laboratorium te doen nagaan, alvorens op het verzoek van Dr. Pol in te gaan.

Het gevolg daarvan was, dat mij in deze een opdracht werd verstrekt. Ik aanvaardde deze zeer gaarne, omdat mij daardoor de gelegenheid werd geboden tot vorming van een eigen oordeel over de waarde der katjang hidjoe bij beriberi. Gelijk reeds gezegd is, werden niet overal de schoone resultaten verkregen, waarvan Pol berichtte; speciaal op den laatsten exploratietocht naar Nieuw-Guinea is veel beriberi voorgekomen, niettegenstaande daar katjang hidjoe werd verstrekt. Het was dus een zaak van groot practisch belang, de proeven van Dr. Pol nog eens te herhalen, en als de uitslag gunstig was, na te gaan, waarom elders minder goede resultaten waren verkregen.

Ik stelde mij in verbinding met den Directeur van het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, die mij welwillend toestond in zijne inrichting te werken, en besprak met Dr. Pol de wijze, waarop de proef zou worden ingericht. Hoe dit geschiedde, zal uit het volgende blijken. Ik wil hier echter reeds dadelijk mededeelen, dat de uitvoering daarvan alleen mogelijk is geworden door den voortdurenden belangrijken