radisch voor. Enkele gevallen van waterpokken en veel gevallen van mazelen (in Mei en Juni) worden van hier gerapporteerd.

Sabang. Bevolkingssterkte: 109 Europeanen, 1700Inlanders en 1294 Chineezen en vreemde Oosterlingen. De algemeene gezondheidstoestand was over 't algemeen gunstig. De regenval bedroeg: 1908 m.M. in 127 regendagen. Malariakomt veel voor, het meest in Januari, Februari, November en December. In April en Mei kwam hier veel mazelen onder behandeling. Beri-beri komt vooral voor onder Chineezen (zoowel vrije Chineezen als contractkoelies). Onder de Niassche koelies der firma Daendels kwam deze ziekte slechts zeer sporadisch voor. De gezondheidstoestand onder dezen is veel beter dan onder de contractkoelies der Sabangmaatschappij. Bij de eersten zijn 4°/0, bij de laatsten 10% zieken. De inrichting van koeliekampement en bijbehoorend hospitaaltje is voor beide soorten van patiënten even goed. Van dit verschil in morbiditeit wordt geen nadere waarschijnlijkheids-oorzaak opgegeven.

Kwala Simpang. Bevolkingssterkte van Tamiang: 11152 Inlanders en 613 Chineezen en vreemde Oosterlingen. De regenval was 2212 m.M. in 121 regendagen, waarvan alleen in December 739 m.M. (op 21 December 193 m.M). Ook hier bandjirde het zeer sterk in December. De waterstand stond wel 2 Meter hooger dan in 1906.

Wat betreft den algemeenen gezondheidstoestand zijn geen gegevens ter beschikking, daar de aanraking met de bevolking te gering is. Onder de gevangenen en dwangarbeiders was ze in 't algemeen gunstig 't Meest komen voor malaria en buikziekten. Op de polikliniek kwamen 150 personen (alleen van de bevolking van Kwala Simpang zelf). Ook hierwas malaria de hoofdschotel. Beri-beri werd niet geconstateerd. Lepra in 2 gevallen. Lepralijders worden in een pondokje bij de militaire ziekenzaal blijkbaar met aanvankelijk succes behandeld met balsam. dipterocarpi en ol. chaulmoogra. Typhus schijnt