bekend in 40 gevallen. Hier is op particulier initiatief gebouwd een inlandsch hospitaaltje in vrij beheer, waar de lijders in eigen voeding moeten voorzien. Het voldoet vrij goed. Versterkend voedsel in den vorm van kip en eieren wordt hier niet gaarne door de lijders genomen, daar dit volgens de Balineesche geneesmethode (de Balische doekoens heeten Balians) bij elke ziekte ten strengste verboden is. Hun geneesmethode, zegt verslaggever, bestaat slechts uit aanwijzingen en een enkelen keer uit drankjes, onder veel ceremonieel en halve benzoëbedwelming bereid.

Mataram (West-Lombok). Bevolkingssterkte: 53 Europeanen, 30470 Baliërs, 116978 Sasaks, 1757 Boegineezen, 783 Maleiers, Javanen en Madureezen, 891 Chineezen en vreemde Oosterlingen. De gezondheidstoestand was gunstig. De vruchtbare vallei met ruime irrigatie is bijna één sawah. Het klimaat is warm.

Malaria en dysenterie komen sporadisch voor. Te Ampenan was dit jaar, waarschijnlijk tengevolge van verbetering der hygienische toestanden, het aantal gevallen van malaria en dysenterie belangrijk verminderd. Dysenterie maakte in Januari en Februari in het district Bajan nog veel (60) slachtoffers. Cholera, beri-beri en pokken kwamen niet voor. Lepra is bekend in 52 gevallen; de lijders worden hier geïsoleerd (voeding door de familie). De poliklinieken, ook in de verschillende desa's, werden druk bezocht. Het civiel ziekengesticht hier werd dit jaar in Mei in gebruik genomen.

Praja. (Midden Lombok) Bevolkingssterkte: 8 Europeanen, 75165 Inlanders (w. o. 75000 Sasaks en 153 Baliërs) en 4 Chineezen. Het klimaat is warm en droog. De gezondheidstoestand was gunstig. Het drinkwater is hier slecht. Het putwater is onaangenaam van reuk en smaak en in de droge tijden is de bevolking hierop alleen aangewezen. Beri-beri en cholera kwamen niet voor.