II. Proeven op paarden op kunstmatige wijze geïnfecteerd met surra, met een gecombineerde behandeling van arsenicum en atoxyl.

Intusschen was de derde publicatie van Loeffler in de „Deutsche' medizinische Wochenschrift" 110. 34, 1908, verschenen. De onderzoekers hadden gevonden, dat het mogelijk was cavia s, met Nagana geïnfecteerd, te genezen door eene gecombineerde behandelingsmethode toe te passen, waarbij verschillende arsenicumpraeparaten tegelijkertijd subcutaan en intraperitoneaal worden gegeven of waarbij het eene praeparaat per os wordt toegediend, terwijl tegelijk het andere in zalfvorm op de geschoren huid wordt ingewreven.

Getracht zou worden een dergelijke combinatie bij onze twee proefpaarden in toepassing te brengen.

A. Arsenicum per os en atoxyl subcutaan.

Aangezien eene surra-therapie, wil ze in de praktijk ook ingang vinden, gemakkelijk moet toegepast kunnen worden, leek het ons het meest eenvoudig arsenicum per os te geven en atoxyl subcutaan. We stonden ook hier voor de moeielijkheid van de doseering.

Derde behandelingsperiode van het eerste proefpaard.

De ruin kreeg op den 148sten dag, toen er weer zeer veel parasieten in het bloed te vinden waren (zie temperatuurcurve), in het drinkwater 1 gr. opgelost arsenicum en subcutaan 2 gr. atoxyl. Het dier reageerde op deze behandeling met een heftige urticaria, die eerst na verloop van een paar dagen geleidelijk verdween.

De temperatuur daalde en bleef den verderen duur der behandeling normaal.

Reeds acht uur na de behandeling en verder gedurende