hoofdplaats Denpasar en in Gianjar met de inenting werd voortgegaan.

Aanteekening verdient, dat de bevolking er gaandeweg meer vertrouwen gaat stellen in onze geneesmiddelen en vooral de hulp van onze geneeskundigen inroept in geval van wondbehandeling.

De polikliniek van den Inlandschen arts te Denpasar werd dagelijks druk bezocht.

Nog zij hier vermeld, dat dezerzijds eene poging is gedaan om de verspreiding van geslachtsziekten onder de bevolking in dit gewest tegen te gaan, door in overleg met den Chef-arts der troepenmacht op Bali, door tusschenkoinst der betrokken hoofden, zoowel op Bali als op Lombok, in de inheemsche talen een rondschrijven te richten, teneinde de, aan geslachtsziekte lijdenden, onder hen aan te sporen, zich onder geneeskundige behandeling te stellen.

Smgaradja. (Boeleleng). Bevolkingssterkte: Europeanen 70, Inlanders 118556, Vreemde Oosterlingen 1409.

Over het algemeen was de gezondheidstoestand gunstig. *

Echter heerschten gedurende de laatste 8 maanden van verslagjaar pokken en variolois op verscheidene plaatsen van de afdeeling Boeleleng. In het geheel zijn 191 pokkenlijders gerapporteerd, waarvan 21 overleden. Op de hoofdplaats Singaradja zijn 111 pokkenlijders geneeskundig behandeld met 10 sterfgevallen.

Verder deden zich sporadisch gevallen van mazelen en varicel lae voor.

Koortsen zijn weinig, beri-beri en cholera in het geheel niet waargenomen.

Conjunctivitis catarrhalis werd veel, trachoom slechts weinig geconstateerd.

Huidziekten zijn betrekkelijk zeldzaam. De gezondheidstoestand der gevangenen was gunstig. Hun aantal bedroeg 1620; hiervan zijn 38 verpleegd ge-