aangetroffen, 46 raM. Verder werd opgemerkt, dat de nesten bijna uitsluitend worden aangetroffen in horizontaal verloopende bamboe's; alleen bij groote uitzondering komen zij ook voor in verticaal geplaatste bamboe's. Indien de ratten van terzijde in de bamboe dringen, kiezen zij hiertoe meestal gepraeformeerde openingen, welke zijn gemaakt voor het aanbrengen van zijverbindingen. Waar het buitenste silicaatrijke omhulsel van de bamboe ongeschonden is, schijnt de rat de bamboe niet aan te tasten. De gevaarlijke bamboe's worden aan beide zijden van zinken of blikken doppen (zie fig. 27 en 28) voorzien of met goede portlandcement dichtgemetseld, welke door een reep van blik tegen uitvallen behoed wordt. De gepraeformeerde openingen worden met blik omboord. Bamboezen plafonds, bamboezen voeringen van dak en omwanding worden aan eene zijde scharnierend bevestigd. Ook is getracht uit materialen van het land een inlandsch huis te construeeren, waarin ratten zich moeilijk kunnen nestelen. Daartoe wordt gebruik gemaakt van bamboe's, welke na te zijn gespleten met de bolle zijden aan elkaar verbonden worden, zoodat zulk een bamboe op doorsnede een )(vorm vertoont. (Zie fig. 31 en 32.) In hoeverre deze bouwtrant in de practijk ingang zal vinden, moet nog blijken.

Niet alleen om de menschenpest, doch ook om de rattepest meester te worden kan eene geregelde huisinspectie, gepaard gaande met verwijdering der nesten en het aanbrengen van voorzieningen waardoor het maken van nieuwe nesten voor de ratten onmogelijk wordt gemaakt, als een krachtig hulpmiddel tot bestrijding worden aangemerkt. Immers zal een daardoor veroorzaakte vermindering van het aantal ratten, zooals gezegd, het nauwe contact tusschen deze verminderen, waardoor ze elkaar minder gemakkelijk kunnen infecteeren, terwijl een vermindering van het aantal nesten, waar geïnfecteerde vlooien kunnen huizen, de infectiekans voor ratten onderling ceteris paribus verkleint. Kan men gedurende