behoeft te worden gehouden, werden deze voorzichtigheidshalve genomen en waarschijnlijk overbodige maatregelen nagelaten.

Het verdient vermelding dat de bevolking zich niet alleen zeer gewillig aan de vaccinatie onderwierp, het maakte zelfs den indruk, dat zij er gaarne toe overging. Ik kan niet nalaten als mijne overtuiging neer te schrijven, dat dit grootendeels toe te schrijven was aan de groote medewerking door het inlandsch bestuur verleend en aan den tact waarmede de artsen Deutmann en Johan deze vaccinatie's leidden, waardoor zij een opgewekten geest onder de ter vaccinatie opgekomen bevolking wisten te onderhouden.

Voor de vaccinatie zijn Recordspuiten van 5 ccM. de beste gebleken. Ze waren op Java niet meer te krijgen. De enkele die we nog hadden werden zorgvuldig in eere gehouden, overigens had men zich met minder geschikt instrumentarium te behelpen, wat vele bezwaren gaf. De naalden werden gedesinfecteerd in glycerine. Fig. 35 geeft eene afbeelding van het voor het werk in de kampongs geconstrueerde desinfectietoestel. In een blikken koker brandt een spirituslampje, dat glycerine doet koken in een boven in den koker passenden geëmailleerd ijzeren beker. Deze beker is van een koperen deksel voorzien, waarin trechtervormige openingen zijn gesoldeerd. In zulk een opening wordt na iedere vaccinatie de spuit gestoken, zoodat de naald, gedoopt in kokende glycerine -van 120° C., dadelijk gesteriliseerd is en gereed voor eene nieuwe vaccinatie.

Hoofdstuk VI.

Verzameling van gegevens over de epidemiologie van de pest op Java.

Gegevens over de epidemiologie van de pest op Java moeten over jaren verzameld worden, willen zij eenige waarde hebben. Het ligt voor de hand, dat de gedurende