N°. 15 tot 24 (Hegar). Een instrument, waardoor deze perforatie-mogelijkheid, die ten allen tijde bestaat, belangrijk gereduceerd wordt, is de KAFFA'sclie curette, die boven de curetten van Olshausen en Recamier het voordeel heeft, dat zij breed en stomp eindigt, waardoor zij heel moeilijk perforeert en zij verder geen onnoodige laesies in het slijmvlies maakt, daar een dwarsspalkje is aangebracht, dat het indringen van het mes slechts tot 2 of 3 mM. tolereert.

Als dilatatie-instrument, van wege het kleine volume in tegenstelling tot de HEGARsche dilatatoren, zijn de dilatatoren van Jolly aan te bevelen (demonstratie van dit instrumentarium).

Na den ingreep is het onnoodig, met jodium in te spuiten of dergelijke. Bij bloeding wordt geïrrigeerd met tot 42° verwarmde BuROw'sche oplossing van 3%. Het is zelden noodig, te tamponeeren. De patiente moet dan + vijf dagen het bed houden, makkelijk verteerbaar dieët en secale worden voorgeschreven.

Volledigheidshalve dienen even de algemeen bekende symptomen genoemd te worden, die speciaal bij carcinomen aanleiding geven tot den ingreep, t.w. verdachte bloedingen, die volstrekt niet altijd profuus hoeven te zijn; karakteristiek zijn soms sporen bloedige afscheiding post coitum. De bloedingen kunnen in frequentie of kwantiteit toegenomen zijn. Vooral berucht zijn de bekende bloedingen, die tijdens en na het climacterium optreden. Ook de zoogenaamde vleeschwater- en foetide afscheidingen zijn zeer verdacht. Pijn kan absoluut ontbreken en zelfs kan een cervixcarcinoom diep doorgedrongen zijn, zonder de minste pijn te veroorzaken. Soms echter treden bij het corpuscarcinoom de zoogenaamde Simsonsche pijnen op, dat zijn eiken dag op bepaalde tijden terugkeerende weeachtige pijnen, die verscheidene uren aanhouden en die enkelen als pathognomonisch voor corpuscarcinoom willen aanzien.