even koud is als in Holland, is dat voor de bewoners natuurlijk allesbehalve aangenaam. Om deze betimmeringen weg te nemen en tevens de pannen enz. goed te dichten, zou een werk zijn, dat de kosten van het rattenvrij-maken en den tijd ervoor benoodigd, belangrijk zou vergrooten. Daar verder door The Health Office — ten onrechte echter— werd aangenomen, dat eventueele pestratlen in de „lowerceilings" voor de bewoners gevaarlijker zouden zijn dan die in de „upper-ceilings", is van het verwijderen van deze laatste afgezien. De redeneering was deze, dat de ratten in de lower-ceilings dichter bij de bedden der bewoners (n.1. onder deze, daar de Chineezen meest op de bovenverdieping slapen) waren, dan die onder de dakpannen en door die nabijheid ook gevaarlijker. Blijkbaar was men hier toen nog onbekend met de onderzoekingen over de manier, waarop de vlooien het rattenlijk verlaten, zooals die door Swellengrebel op Java genomen zijn; volgens deze onderzoekingen schijnt n.1. een rat, stervend in een hol onder een bale-bale voor een op deze liggende persoon minder gevaar op te leveren dan een, die in den nok van het dak sterft. Trouwens de praktijk heeft ook bewezen, dat de opvatting van die mindere gevaarlijkheid van ratten, stervend in de upper-ceilings, onjuist was. Bij de kleine epidemie toch, die in Juni l.l. optrad in de huizen van de Lower Yang-tsze-poo-road, waar geen ratten gevonden werden in de ruimten onder de vloeren, waar geen lower-ceilings waren, maar waar een groot aantal ratten, zoowel doode als levende gevonden werd onder en tusschen de dakpannen, blijkbaar de bron, vanwaar de infectie was uitgegaan. Waarschijnlijk zal dus ook met deze feiten worden rekening gehouden, als de „Chinese Building Rules" weer eens worden gewijzigd. Deze werden eerst twee jaar geleden vastgesteld en hebben in hun tegenwoordigen vorm al veel goeds gedaan. Opvullen van de ruimten onder de vloeren wordt verplichtend gesteld en het aanbrengen van holle