want vergeleken met die buisjes, waarbij ter controle geen serum was toegevoegd, blijven er slechts weinig buisjes geheel onveranderd; in haast alle ontstaat er een zeer fijne korrelige troebeling: maar met de positief reageerende buisjes bestaat er een belangrijk verschil: de vloeistof wordt niet helder.

Er behoort, wat door enkele onderzoekers reeds wordt vermeld, eenige oefening toe, om de positief reageerende van deze niet specifieke korrelig geworden buisjes te onderscheiden en reeds hierom zou ik de Hermann-Perutz niet zoo maar den medicus practicus aanbevelen.

Onderzocht werden 335 sera. Steeds werden de uitkomsten eerst opgeschreven, om hierna vergeleken te worden met de uitkomsten der wassermann'sche reactie, die door collega Leusden gelijktijdig in het geneeskundig laboratorium werd verricht. Leusden verricht de reactie steeds met minstens twee extrakten volgens de origineele methode •en met zgn. minimum complement.

Van deze 335 sera moesten er 22 bij de beoordeeling van de diagnostische waarde der H. P. buiten beschouwing worden gelaten, daar zij, zoo als dank zij decontröle door de W. R., vooral die met minimum complement bleek, een sterken graad van zelfremming vertoonden. Later kom ik op de beteekenis van deze sera voor de beoordeeling van het practisch nut der H. P. terug.

Voor de beoordeeling blijven er dus nog 313 sera, waarvan de resultaten zich als volgt laten rangschikken.

Aantal onderzochte sera 313. Hiervan reageerden:

Volgens Volgens de origineele Volgens de W.R.

Hermann en Perutz wassermann^che met minimum

reaktie met 0.1 complement. caviaserum

Positief. Negatief. Positief. Negatief. Positief.Negatief.

205 108 194 119 221 92