Over de omzetting van acidum lacticum, in acidum propionicum; door Lautemann.

Het acidum lacticum is van het acidum propionicum slechts onderscheiden door 2 aequivalenten oxygenium en men weet dat het IJlrieh gelukt is het eerste dezer zuren in het laatste om te zetten. De reductie van het acidum lacticum geschiedt door middel van het acidum hydriodicum. Het iodium wordt vrij en er ontstaat acidum prepionicum. Men gaat hierbij op de volgende wijze te werk: Het acidum lacticum met zijn volumen water verdund, wordt verzadigd met gasacidum hydriodicum. De bruine oplossing wordt in eene hermetisch gesloten buis op 140“ verhit. Zij wordt zeer donker gekleurd en er zondert zich iodium af. De zure oplossing wordt geneutraliseerd door potassa, vervolgens oververzadigd met verdund zwavelzuur en aan de destillatie onderworpen. Het destillatie-product wordt met behulp van warmte verzadigd door carbonas argenticus en de gefiltreerde oplossing in het luchtledig uitgedampt. Er blijft propionas argenticus ce ïïs Ag °4 terug. De reductie van het acidum lacticum kan ook nog op de eenvoudigste wijze bewerkstelligd worden, als men 3,5 deel van dit zuur behandeld met eene geringe hoeveelheid water en 4 deelen iodidum phosphorosum (P J3). Men bevordert de reactie met behulp eener zachte warmte en er destilleert acidum propionicum, nog gekleurd door iodium. Men ontkleurt het destillaat door sulphidum hydricum en verzadigt het met behulp van warmte door carbonas argenticus. De propionas argenticus zondert zich dan bij bekoeling af. De eerst vermelde reactie wordt uitgedrukt door de volgende vergelijking: C0 HG O0 + 2HJ = C 6 H6 04 + J3 + 2HO, Ac. lacticum. Ac, propionicum. (Moniteur scieniijique et Journal de Pharmacologie. Janvier 1801).