Over de eigenschap van het acidum oxalicum om zekere reactien van ijzer-, uranium- en aluminium-zouten te verhinderen; door Pisa ni. Even als het acidum tartaricum en de meeste organische niet vlugtige zuren, bezit ook het acidum oxalicum de eigenschap om zekere reactiƫn der ijzer-, uranium- en aluminiumzouten te beletten. Uzmzouten. Indien men bij een neutraal ijzerzout in maximo een overvloed van oxalas ammonicus en vervolgens azijnzuur voegt, zoo behoudt de oplossing hare gele kleur en wordt niet rood, zoo als zulks gewoonlijk geschiedt ten gevolge van het ontstaan van acetas ferricus. In deze zelfde oplossing praecipiteert de phosphas natricus het ijzer niet, maar ammonia zondert er, even als het sulphuretum ammonicum , als gewoonlijk al het ijzer uit af. Heeft men in plaats van azijnzuur acetas natricus gebruikt, zoo wordt het vocht niet verder gekleurd , maar het wordt alsdan door phosphas natricus gepraecipiteerd. Ten einde deze reactien te bewerkstelligen, moet men bij de oplossing van het ijzerzout genoeg oxalas ammonicus gevoegd hebben, dat hare gele oplossing in groenachtig geel is overgegaan. Uraniumzouten. Bij aanwezigheid van oxalas ammonicus wordt uitras uranieus door geel bloedloogzout niet rood gepraecipiteerd. Eene oplossing vaneen uraniumzout wordt door phosphas natricus ineen azijnzuur vocht gepraecipiteerd, maar wanneer men vooraf bij deze oplossing oxalas ammonicus voegt, dan veroorzaakt phosphas natricus volstrekt geen praecipitaat, even als bij het ijzer. Yoegt men er ammonia bij, zoo wordt alsdan al het uranium als phosphaat gepraecipiteerd. Maar indien men er geen phosphas natricus had bijgevoegd , zoo zou de praecipitatie van het uranium door am-