verkrijgbaar door hei Eoofddepot voor de Rijnprovincie, Westphalen en het Koningrijk der Nederlanden hij J. W. Becker te Emmerich inde Rijnprovincie. Gelijk van zelf spreekt, wordt in deze brochure het zuive-

ringszout hemelhoog geprezen. Het kan nooit schade doen; zeer naïf staat er zelfs : „Men behoeft in zijn gebruik niet schroomvallig te werk te gaan, dewijl eene 20 jarige ondervinding geleerd heeft, dat het op het lichaam in het algemeen , of op zijne bijzondere deelen bijna hoegenaamd geen invloed heeft!” Het zal echter hoogst nuttig zijn bij slechte spijsverteering en hare gevolgen, en kenmerkt zich voornamelijk doordat het de verzuring der spijzen tegengaat. Als verdere kwalen , die het zuiveringszout zal genezen, worden genoemd : maagkramp, kanker , braakkoliek, braakloop, cholera, hoofdkramp bij kinderen (in een lavement aangewend), verstopping, drukking inde maag, Engelsche ziekte , rheumatisme , jicht, podagra , enz. Bij zure vruchten, zure melk , zuur bier kan het zuiveringszout de suiker vervangen. Dit zoogenaamde zuiveringszout bleek ons bij onderzoek niets anders te zijn dan tot fijn poeder gebragte duhhelkoolzwre soda. Het wordt tegen 80 ets. het i kilo verkocht. Boekaankondiging. Scheikundige aanteekeningen, uitgegeven door E. Mulder, buitengewoon Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Utrecht. Deel I. Aflevering 1. Utrecht. J. Gr even, 1865. Terwijl bij de opbouwiug der scheikunde de aandacht der scheikundigen voornamelijk gericht was op de analyse, en de synthetische scheikunde meer op den achtergrond stond, is men voor eenige jaren aan de ijverige pogingen van den Franschen scheikundige Berthelot de ontwikkeling der synthese verschuldigd. Zijne onderzoekingen strekten voornamelijk om door synthese uit anorganische bestanddeelen organische lichamen te bereiden. Het ontgonnen veld heeft meerdere arbeiders gevonden; het boven aangekondigde werk van prof. E. Mulder is eender vruchten van dien arbeid. Met recht wordt inde voorrede „de synthetische scheikunde het „schoonste gedeelte der wetenschap genoemd, daar zij ten „doel heeft koolstoffen (koolstofhoudende lichamen) uit „grondstoifen op te bouwen, hetzelfde doende als de „plant, die uitgaande van grondstoffen of hoogst eenvoudig samengestelde lichamen, hare cellenstof, maar „ook hare eiwitstof op bouwt, gebruik makende van dezelfde krachten, als de scheikundige in zijn laboratorium.” De analysische scheikunde of de scheikunde j der ontledingsproducten wordt dan een deel der .synthe- i tische, hetgeen reeds Laurent voor eenige jaren aanlei- j ding gaf de scheikunde te noemen: „de wetenschap, „die zich teu doel stelt de studie der lichamen, die niet „bestaan,” en ook de physiologische scheikunde zal in haar worden opgelost. De hoogleeraar geeft in deze eerste aflevering de inwerking van eenige niet-koolstofbases, potassa, ammonia, kalk, zilveroxyde, op dichlooraceton, monobroomaceton en monochlooraceton (substitutieproducten verkregen bij de inwerking van chloor en broom op ace-

ton); verder de beschrijving eener nitro-loodverbindiug, verkregen bij de inwerking van rood rookend salpeterzuur op acetou en de behandeling van het gevormde lichaam met alcohol en azijnzuur lood; eindelijk eeuige voorloopige mededeelingen, bestaande inde vraag, of er verschil bestaat tussehen den aethylalcohol door synthese, namelijk door de opslorping van CJL, in zwavelzuur verkregen, en den alcohol door gisting ontstaan, alsmede tussehen den aethylalcohol uit de glucose, die het po* larisatievlak rechts, en dien uit de glucose, welke het links draait; de vorming vaneen lichaam, dat waarschijnlijk joodphosphorus-aceton ; C3H60,PJ2 (of C3H60, PJ3) is; —de inwerking van stikstof in statu nascenti op koolstoifen; de eudiometer als middel ter analyse van vluchtige vloeibare en vluchtige vaste koolstoifen; en het spectrum der koolwaterstoffen. De formulen zijn in het werk ingericht naar de nieuwere leer der dubbelatomen voor O,S,C enz. (zie No. 18 van den vorigen jaargang) zonder de ondersoheidingsstreep, bijv. voor het water H2O (aequiv.gew. 18), zwavelwaterstof H2S, potassahydraat KHO, aceton C3H60, enz. Moge de schrijver bijval vinden op den ingeslagen weg. Bemoedigend zijn zijne woorden, waar hij van den ijver van studenten en pharmaceuten aan het Utrechtsche laboratorium spreekt, van de liefde, welke er bestaat tot degelijk onderzoek, die hem niet alleen doet hopen, maar ook verwachten, dat velen zich gaarne met hem zullen vereenigen in het opsporen van eenige scheikundige waarheden, opdat de scheikundige aanteekeningen in het vervolg behalve eigen onderzoekingen, ook onderzoekingen bevatten, verricht door laboranten in het scheikundig laboratorium. Advertentiën. Een Jol*o- MENSCH, die zich in het Laboratorium en Commissiewerk wil bekwamen, wordt eene geschikte gelegenheid aangeboden ineen magazijn in Chemicaliën en Droogerijen. Adres franco brieven, Sub. Litt. Z., bij den Uitgever dezes. In eene Apotheek te Leijden verlangt men primo Augustus een bekwaam BEDIENDE , vlug kunnende recepteren. Brieven franco, onder Letters A. Z., bij den Boekhandelaar H. J. F. MATVELD te Leijden. TE KOOI*: Rad. Graminis a f 5,50 per 50 Med. pond. franco AMSTERDAM, ROTTERDAM en ARNHEM, Adres franco bij de Boekdrukkers J. G. ANDRIESSEN en Zoon, te Utrecht, onder Letter M. Nijmegen. – Snelpersdruk van H. C. A. Thierae,