Pharmaceutisch Weekblad

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIJRDA, Apotheker te lijmegen.

Het Pharmaceutisch Weekblad wordt eiken Zaturdag uitgegeven bij den Boekhandelaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per jaargang, franco per post, f 4-50. Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opge nomen te zien, gelieve men franco in te zenden aan den Bedacteur, onmiddellijk of onder couvert van den Uitgever, uiterlijk vóór Woensdag te Amsterdam of vóór Donderdag te Nijmegen. Prijs der advertentiën: Van 1 tot « Regels fi.— , elke regel meer 15 Cts., behalve liet zegelrecht. 2l Jaargang. j ZOMKK», 3 September 1805. | M». IS.

Mededeellngen. Ingezonden. stukken. STAAL WIJN. Het als geneesmiddel zoo nuttige ijzer wordt door de patiënten gaarne in verbinding met wijn, als staalwijn, gebruikt, vooral, indien zij vooroordeel tegen alles koesteren wat den vorm van artsenij heeft. Naar wij vernemen is de verkoop van den staalwijn door den Apotheker Lippe te Cleve vervaardigd (helaas ! geheel in onbevoegde handen) in ons land van vrij wat beteekenis, terwijl het Vinum chalybcafcum Londinense onzer Pharm. Neerl. op vele plaatsen tot de weinig gebruikelijke middelen behoort. Een bezwaar tegen het verbinden van ijzer met wijn is gelegen in het looizuurgehalte der wijnen. Dannecy, dirigeerend apotheker der burgerlijke hospitalen te Bordeaux, merkt hiertegen op, dat de natuur ons voorbeelden oplevert van de gelijktijdige tegenwoordigheid van ijzer en looizuur in oplosbare en volkomen vaste verbindingen. De roode Bordeaux-wijnen bijv. bevatten alle eene aanmerkelijke hoeveelheid ijzer, waaraan door sommigen de tonische eigenschappen worden toegeschreven , zonder dat het ijzergehalte eenigen invloed op den smaak heeft. Volgens Dannecy bestaat de oplosbare verbinding van het ijzer en looizuur inde wijnen enkel door hun zunrgehalte. Men kan gerust 10 en zelfs 20 wichtjes zwavelzuur ijzeroxydule bij een liter rooden wijn voegen, zonder dat eenige verandering in kleur of helderheid wordt waargenomen. Een bewijs, dat het zuur’ ■ïhaltc van den wijn de oorzaak is van het niet praecipifeëren der looizuur-ijzer-verbinding levert de verhouding eener zuurgemaakte oplossing van tannine tegenover ijzeroxydule-zouten. Hetzelfde geval als bij den wijn doet zich voor bij zure aftreksels of afkooksels van galnoten, eikenbast, kina , ratanhia, in één woord, bij alle adstringeerende stoffen. Eene zure oplossing van tannine wordt noch gekleurd noch gepraecipiteerd door ijzeroxydule-zouten. Kleuring en praecipitatie heeft eerst dan plaats, wanneer de oplossingen neutraal zijn,

De waarneming van dit feit verklaart dan ook de bereiding van den kina-ijzer-wijn en van de kina-ijzer-stroop, die door sommigen als onmogelijk geheeten , door anderen als volmaakt gelukt is medegedeeld. Is zij met sommige wijnen niet gelukt, het heeft aan hun zunrgehalte gelegen, en door het bijvoegen van meer zuur zal steeds een goede uitslag worden verkregen. HET BEWAKEN VAN PHARMACEUTISCHE POEDERS. Omtrent dit onderwerp deelden wij in No. 53 van den lslen Jaargang eenige bijzonderheden mede, namelijk of het al dan niet doelmatig is de poeders in gesloten flesschen (buiten toetreding der lucht) of in papieren zakken (bij toetreding der lucht) te bewaren. De apotheker Breau te Eouillac verdeelt de poeders ten opzichte hunner bewaring in 3 soorten: 1. Poeders, die slechts in aanraking met de vrije lucht zakken goed kunnen bewaard worden: Aconitum , Angelica , Helenium , Belladonna , Cantharides *j , Oonium , Cochenillae , Columbo , Digitalis , Helleborus, Gentiana , Gummi arabioum , Althaea , Malva , Ipecacuanha, Iris, Jalappa, Hyoscyamus, Eatanhia, Liquiritia , Oryza , Eosae rubrae , Sabina , Croeus , Santonicum, Stramonium en dergeiijke. 2. Poeders, die even goed in papieren zakken als in flesschen kunnen bewaard worden : Agaricus , Angustura, Anisum , Arnica , Benzoë, Bolus, Oatechu , Cinnamomum, Cascarilla , Carbo , Colooynthis , Cremortartari, Curcuma, Tartarus emetious , Euphorbium , Eilix mas , Guajacum, Zingiber, China, Eheum, Santalum , Valeriana en overeenkomstige. 3. Poeders, die slechts in geslotene vaten goed blijven ; Asafoetida , Camphor, Gastoreum, gacanth, Moschus , Opium, Scilla en dergelijjJStST 05- *) Hieromtrent deelt Prof. Buclmer mede, dat hl|wjp-'i'*S''fdiarru;u;o'- logisch kabinet der imiversitett te München eer-, jaar lang in eene gesloten tlesch bewaard heelt. Na dien tijd vond ln.pt ?e met dikke schimmel bedekt, A *